Emlak2018 Tapu Harcı Fiyatları ve Hesaplaması

2018 Tapu Harcı Fiyatları ve Hesaplaması

Konutların satın alınması ya da satış işlemlerinde, satış değerinin hesaplanması zorunludur. Bu hesaplamalar da gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yapılır.

Hem tapu harcına esas olan matrahın belirlenmesi hem de konutun değerinde ne kadarlık bir artış meydana geldiği çok önemlidir. 2018 tapu harcı hesaplamaları ve kanunsal gerekliliklerde herhangi bir değişiklik yapılmamakla birlikte, tüm hesaplamaları herkesin bilmesi, özellikle de ev sahibi olanların bilmesi gereklidir.

2018 Tapu Harcı 

Ev satın alırken ya da satış işlemlerinde tapu harcı emlak vergisi bedelinden az olamaz. Tapu harcı tutarı belirlenirken gayrimenkul sahibinin evi ne kadar bedelden sattığı, satmak istediği ya da aldığı fiyatta çok önemlidir. Vatandaşın belirlemiş olduğu fiyat üzerinden yüzde 4 hesaplanmaktadır. Bu hesaplama hem evi satan için hem de evi alan için ayrı ayrı olarak hesaplanmaktadır. Ödemelerde de yüzde 2 yüzde 2 olmak üzere her iki tarafta ödeme yapmaktadır.

2018 Tapu Harcı Hesaplaması

500.000 TL değerinde bir alınıyor ya da satılıyor olsun. Eğer bu evin tutarı gerçek ise alan ve satan kişinin ödemeleri gereken tapu harcı masrafı 10.000 TL’ye tekabül eder. Tapu harcı tapu bedelinin yüzde 2 oranı kadardır. Yani hesaplama yapıldığı zaman da 10.000 TL olur. Ancak bu ücretin içine döner sermaye masrafları dahil değildir. Döner sermaye ödemeleri ise yaklaşık olarak 150 TL ile 200 TL arasında bir rakama tekabül etmektedir.

2013 yılının aralık ayında döner sermaye fiyatlarında değişiklik yapılmıştı. 105 TL olan tutar 120 TL’ye çıkarılmıştı. Ancak 2013 yılından bugüne bu ücrette değişiklik yapılmadı. 2018 tapu harcı ödemelerinde de bu tutar yine 120 TL olacak.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Meltem Canalanhttps://gayrimenkuleks.com/
Meltem Canalan - Emlak, Ekonomi ve Bankalar kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

4 + nine =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
262TakipçilerTakip Et
1,457TakipçilerTakip Et