Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Vefat Halinde Konut Kredisi Ne Olur? Tüm detaylı bilgi için haberin devamını okuyabilirsiniz…

Bankaların konut ihtiyaçlarını karşılamak adına müşterilerine sundukları konut kredileri hem vade açısından en uzun vadeli kredi olmakta hem de 1,98 – 3,00 arasında değişen faiz oranları ile en avantajlı kredi olmaktadır.

Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mortgage olarak adlandırılan sistemin uygulandığı Türk bankacılık sisteminde 240 aya kadar vadelerin olması asgari ücretlilerin dahi kredi çekebilme ve ev sahibi olabilme şansları bulunmaktadır. Konut kredisi alırken evin ekspertiz tarafından değer tespiti yapılması son derece önemlidir. Zira bankalar müşterilerine ev kredisinde ev değerinin %75’ i kadar ödeme yapmaktadır. Bu sebeple ekspertizin evin üzerinde değer tespiti yapması ve bu değerin yüzde yetmiş beşini bankanın size vermesi, nakit olmasa da sizlerin ev sahibi olmanızı sağlamaktadır. Konut kredisi alırken faiz oranlarına çok dikkat etmelisiniz. Örneğin 1,98 ile 3,00 arasında sadece ama sadece 0.01 puan vardır ancak bu rakam sizleri yanıltmamalıdır.

Zira toplam kredi miktarınız düşünüldüğünde 0,01 puan sizlerin 1000 – 3000 TL arasında bir fiyatın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu sebeple tüm sayıların anlamı ve değeri büyüktür. Konut kredisi alırken konutun deprem sigortası, afet sigortası gibi sigorta işlemlerin yanı sıra mutlaka kişisel ölüm sigortası yapmalısınız.

Vefat Halinde Konut Kredisi Ne Olur?

Olası bir vefat halinde tüm borçlar silinmekle birlikte ödediğiniz tutarı da yakınlarınız alacak ve bir kaynak olarak kullanacaktır. Ayrıca kredi alırken sigorta, dosya masrafı ödemeniz durumunda faiz oranları düşürebilir. Örneğin; banka sizlere 3,00 faiz önerdiğinde siz bu değerin 2,50 veya 1,98’e çekebilirsiniz.

Konut kredisi çektiğinizde ilk 12 – 36 ay krediyi kapatamadığınız durumda krediyi alık vadelerle ödemeniz daha doğru olacaktır. Zira bankalar kredi faizini ilk aylar almakta ve 36. Aydan sonraki ödemeler daha çok anapara olmaktadır. Bu sebeple ileriki dönemlerdeki vadeleri aylık ödemek daha doğru olacaktır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here