Ekonomi Yeni Annelere En Az 6.622 TL Devletten Destek!

Yeni Annelere En Az 6.622 TL Devletten Destek!

Yeni anne olmuş ya da ikinci, üçüncü çocuklarını doğurmuş annelere yönelik çeşitli ödemeler söz konusu.

Yeni anne olmuş ya da ikinci, üçüncü çocuklarını doğurmuş annelere yönelik çeşitli ödemeler söz konusu.

Anne adayları ya da anneler bu ödemeleri gözde kaçırıyorlar yahut yanlış hesaplar yapıp daha az tutarlarda ödemeler alıyorlar. Bu sebepten ötürü hem çalışan annelerin alacağı ödemeler ile çalışmayan annelerin alacağı ödemeler kapsamında bilgilendirme yapacağız.

Devletin annelere yaptığı ödemelerin ilki çocuk parası olmaktadır.  Annelere ilk çocuk için destek verilmektedir. Söz konusu destek 300 Türk Lirasıdır. Benzer şekilde ikinci ve üçüncü çocuklar için de destek verilip, bunlar 400 TL ile 600 TL’dir.

Çocuk Yardımı için Anneye Destek

Çocuk yardımı için başvuru yapmak isteyenler ise Sosyal Hizmetler Müdürlükleri, ilçelerde bulunan kaymakamlık binalarının içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuru yapabiliyor. Ancak burada önemli bir husus söz konusu. O da çocuğun doğum tarihidir. Çocuğunuzun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olması gerekmektedir. Bu kapsamda dilediğiniz zaman başvurunuzu gerçekleştirebilir, Aile Bakanlığı’ndan paranızı temin edebilirsiniz. Söz konusu para ise 2 ay içinde alınmaktadır.

Annelere Süt Parası Desteği

Diğer bir annelere destek olunan konu ise emzirme ödeneğidir. Halk arasında süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği için alınan destek 113 TL‘dir. Emzirme ödeneği almak için aranılan şartlar arasında annelerin ya da eşlerinin Bağkurlu ya da SSK’lı olması gerekmektedir. Buna ek olarak da prim ödemelerinin en az 120 gündür yapılması gerekmektedir. Süt parası için nereye başvuru yapılır? SGK İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için size tanınan süre ise 5 senedir.

Annelere Doğum İzni Ödemesi

SSK’lı olan annelere doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izin verilmektedir. Ancak bazen doğum öncesi 10 hafta ve doğum sonrasında ise 18 hafta da verilebilinmektedir. Devlette bu kapsamda annelere geçici iş göremezlik için ödeme yapıyor. Ancak bunun için şartlar mevcut. Annelerin doğumdan öncesi 1 senelik süre zarfında en az 90 gün olmak üzere prim ödemelerini yapmaları gerekmektedir. Bunun sonucunda ise eğer anne asgari ücret alıyorsa 4.425 TL ödeme yapılır.

Anneye Yarım Gün İzin Ödemesi

Bir diğer hak ise çalışan annelerin çocuğu ile daha fazla vakit geçirebilmesi için yarım gün izni. Yani bu çocuk sayısına göre değişmek ile birlikte doğum izni sona erdiği zaman 6 aya kadar uzanan süre ile annelerin yarım gün çalışma hakları bulunuyor. Bu kapsamda annelerin ilk çocuk sonrası İşkur’a başvuruda bulunması gerekmektedir. Sonrasında ise Damga Vergisi de dahil olmak üzere 2 aylık 1.764 TL ödeme gerçekleştirilir. Tüm süre hesaplaması yapıldığında ise bu ücret 6.622 TL‘ye tekabül etmektedir.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Meltem Canalanhttps://gayrimenkuleks.com/
Meltem Canalan - Emlak, Ekonomi ve Bankalar kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

18 − one =

5,321BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
180TakipçilerTakip Et
1,639TakipçilerTakip Et