Yabancılara KDV’siz Konut Satışları Yarın Başlıyor

İnşaat sektörünün beklediği gün sonunda geldi. Yabancılara KDV’siz konut satışları için geri sayım başladı.

İnşaat sektörünün beklediği gün sonunda geldi. Yabancılara KDV’siz konut satışları için geri sayım başladı.

Yabancılara KDV’siz Konutta İlk Satışlar 1 Nisan’da Başlayacak

1 Nisan itibari ile yabancılara KDV’siz konut satışlarının başlaması, sektörde canlanma beklentisini yükseltti.

Sektöre bir süredir hükümetin aldığı kararın uygulanma tarihini bekliyordu. Yabancılara KDV’siz konut satışı için sabırsızlanan sektör, satışların artacağını ifade ediyor. Birçok firma Yabancılara KDV’siz konut imkanı için özel projeler ve özel kampanyalar başlayacaklarının sinyalini verdi.

Hükümet tarafından yapılan düzenleme ile altı ay Türkiye’de altı ay yurt dışında kalan Türk vatandaşları ve diğer yabancılar KDV’siz konut edinme şansı elde etti. Yabancılara KDV’siz konut hakkı kazanan yatırımcılar, bu noktada bazı şartlar dahilinde hareket edecek. Alınan karara göre vergi muafiyetinden yararlanan yatırımcılar bir yıl süreyle edindikleri taşınmazı satamayacak ya da bir başkasına devredemeyecek. Bu şarta uygun davranmayan ise KDV ödemek zorunda kalacak.

Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşları da Yararlanacak

Yabancılar tapu harcında indirim ve noter işlemlerinde alınmakta olan damga vergisinin de muafiyet hakkı elde etti. Bu teşviklerin sektöre hareket kazandıracağı ön görülüyor. Yabancılara KDV’siz konut ve işyeri satışından, Türkiye dışında altı aydan fazla ikamet eden vatandaşlarda yararlanacak.

Sektörün önce gelen isimleri son yıllarda yabancı yatırımcının düşüş kaydettiğini ifade ederken, “Satışların yeniden artmasını bekliyoruz” diyerek beklentinin olumlu yönde olduğunu ifade etti.

2016’da yabancıların aldığı konut miktarı yüzde 20,3’lük oranda azalış sergilemişti. Geçen yıl yabancılar Türkiye’den toplamda 18 bin 189 adet konut aldı.Türkiye’den 2016 yılında en fazla konut alan ülkeler ise Irak, , Suudi Arabistan, Kuveyt ve Rusya olarak kendini gösterildi.

Yarın başlayacak olan uygulama, sektörün yabancılar tarafından mercek altına alınmasını sağlarken, geçen yıl en fazla konut alan ülkelerin yine alımlara yöneleceği düşünülüyor.

1 Görüş

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.