Yabancı Emlak Yatırımcısı 2016’da İyi Bir Çıkış Sergiledi

Türkiye’de üretilen markalı konutlar yabancı emlak yatırımcısı için fırsat oldu.

Yabancı Emlak Yatırımcısı 2016’da Peşin Para İle Satın Aldı

Yabancı emlak yatırımcısı geçen yıl üretilen markalı konutların yüzde 21’lik bölümünü satın aldı. REIDIN tarafından yapılan araştırmaya göre, yabancı emlak yatırımcısı satın aldığı konutların büyük kısmını peşin ödeme şekliyle satın aldı.

REIDIN’in Türkiye müdürü konuyla ilgili yaptıkları araştırma neticelerini açıkladı. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği ve GYODER ile ortak hareket eden, markalı konut projeleri verilerini değerlendiren REIDIN, “Yabancı yatırımcı geçen yıl üretilen markalı konutların yüzde 21’ini satın aldı” dedi.

Şirketin Türkiye Müdürü açıklamasında, “2016 yılının Ocak ayında gerçekleşen satışların yüzde 34 gibi büyük bir oranı yabancı yatırımcı tarafından alındı. Markalı konutlara yabancı yatırımcının ilgisi Şubat ayında yüzde 30 seviyesinde gerçekleşti. Nisan ve Mayıs aylarında satış oranı ise yüzde 23 seviyesinde hayata geçti” şeklinde konuştu.

Geçen Yılın En Fazla Satışı Ağustos Ayında Gerçekleşti

2016 yılının ikinci yarısı itibariyle yabancı yatırımcı, yatırımlarına yeniden hız verdi. Haziran ayında gerçekleşen toplam satışın yüzde 24’lük bölümü yabancı emlak yatırımcısı tarafından alındı. Temmuz ayında ise yüzde 6 kayıp yaşayan sektör, Ağustos ayında yeniden ivme kazandı. Yabancı emlak yatırımcısı ağustos ayında toplam satışlardan yüzde 25’lik pay aldı. Eylül ayındaki yatırımcı oranı ise yüzde 11 seviyesinde kendini gösterdi. Kasın ayının sonuna kadar yabancıya yapılan konut satış miktarı yüzde 14’lü rakamları yakaladı. 2016 yılının son ayında yabancı emlak yatırımcısı Türkiye’de satılan toplam markalı konut satışında yüzde 8 olarak kendini gösterdi.

Yabancı yatırımcı 2017 yılında Türkiye’den konut almayı tercih etmedi. Yabancıların Ocak ayında satın aldığı markalı konut oranı yüzde 3 seviyesinde kaldı. Şubat ayında bu oran yüzde 4’e çıktı.

1 Görüş

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.