Ünlü Şirket Yöneticilerinden Pazarlama Stratejisi Tavsiyeleri!

Kaliteli hizmet ve ürünlerini göz önünde tutacak, öne çıkaracak hiçbir stratejinizi yoksa bu hizmet ve ürünlere sahip olmanız da bir anlam ifade etmez. Uygulayabileceğiniz strateji ve yöntemlerle kısa zaman içerisinde sahip olduğunuz bu şeyleri çevrenize tanıtabilmeniz ve reklamını yapabilmeniz gerekir.

Kaliteli hizmet ve ürünlerini göz önünde tutacak, öne çıkaracak hiçbir stratejinizi yoksa bu hizmet ve ürünlere sahip olmanız da bir anlam ifade etmez. Uygulayabileceğiniz strateji ve yöntemlerle kısa zaman içerisinde sahip olduğunuz bu şeyleri çevrenize tanıtabilmeniz ve reklamını yapabilmeniz gerekir.

Bunun yanı sıra diğer markalarda rekabet ederek sizi diğerlerinden farklı kılan, ön planda tutan şeyi netleştirerek bunu müşterilerinize de ispat etmelisiniz. Çünkü güçlü bir pazarlama taktiğine sahip olmak, kurmuş olduğunuz yeni şirketinizi canlandırmak için en etkili yöntemlerden biridir. İşte yeni şirket kuranlar için dünya üzerinde başarılı CEO’ların 6 pazarlama stratejisi…

1Hedef Kitleye Yönelik Hitapta Bulunmak

Öncelikle bir ürün ya da hizmeti sunarken, o üründen kimin faydalanacağını ve ürünün potansiyel alıcılara ne yola ulaştırılacağını kararlaştırmalısınız. 12-16 yaş aralığında olan kız müşterileriniz ile 30-40 yaş arasındaki erkek müşterilerinize yönelik kullanacağınız pazarlama yöntemleri arasında dağlar kadar fark olmalıdır.

Fakat bu gibi hedef kitlelere ne gibi reklamlarla ulaşacağınızı belirlemek yeterli değildir. Ayrıca en etkileyici kanalları ve en etkileyici içeriği de keşfetmek gerekir. çünkü 15 yaş kitlesinin Snapchat reklamlarından haber olması mümkün iken, 40 yaş üzerinin bu uygulamanın ne olduğunu bilmemesi dahi muhtemeldir.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg konu hakkında, reklamların en etkili olduğu zaman diliminin, reklam ürününün yerleştirildiği noktanın insanlar ile aynı frekansı yakalamış olduğu zaman dilimi olduğunu ifade ediyor. İnsanların Facebook üzerinden aktif bir şekilde çevresiyle iletişim kurduklarını ifade eden Zukerberg, Facebook’un reklamlarda etkili olmak için bir potansiyeli olduğunu belirtti.

2Ürünü ve Vizyonu Kesinleştirmek, Bilmek

Pazarlamasını yaptığınız ürünün ve hizmetin her türlü iyi ve kötü yanlarını bilip detaylı bilgiye sahip olmanız gerekir. Çünkü ancak en iyi bu yolla hedef kitlenizi ikna edip pazarlama yapabilirsiniz.

Bir ürünün satışını gerçekleştirdiğiniz zaman illa ki o ürün hakkında olumlu ya da olumsuz yönde dönüşler alacaksınız. Olumsuz bir dönüş aldığını zaman sizin ve pazarlama ekibinizin hazırlıksız olarak yakalanması sizin ve şirketinizin adına kötü bir deneyim olacaktır.

Ayrıca pazarlama ekibinizin bir vizyon ve misyon edinmesini sağlamalısınız. Alibaba Express’in kurucusu Jack Ma, kendi şirketinin küçük şirketlerin büyümesinde destekleyici bir ekosistem olduğunu söylüyor. Yani şirket çok para kazanmak ve büyümek dışında kendine başka amaçlarda ediniyor.

3Pazarlama Ekibine Yatırım Yapmak

Toptal’in kuucu ortağı ve CEO’su olan Taso Du Val, işe alımlarda daha çok akıllı ve motivasyonu yüksek olan insanları tercih ediyor. Çünkü o, ancak harika bir ekiple harika ürünler üretilebileceğini düşünüyor.

Bu nedenle sizlerde şirketinizin başarılı olması ve bu başarıyı sürdürebilmesini istiyorsanız bu tip ekip arkadaşları seçerek ürün hakkında gelecek üzerine anlamlı karar verebilecek insanlarla çalışabilirsiniz.

4Fiyatlandırma Yapmak

Pazarlama sektörünün en önemli anahtarlarından biri fiyatlandırma yapmaktır.

Ürün için vermiş olduğunu yüksek fiyat, yüksek ihtimalle daha az satacağınız fakat ürünün kaliteli bir ürün olduğu düşüncesini ortaya çıkaracaktır. Düşük fiyat ise sonradan girmiş olduğunu bir markette kısa süre içerisinde diğerlerinden öne geçmenizi sağlarken, uzun vadede az gelir elde etmenizi sağlayacaktı.

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, markanın yalnızca bir algı olduğunu ve algının ise zamanla bir gerçeklik halini almış olduğunu ve markanın bazıları için bir ürün hakkında izlenim oluşturduğunu belirterek, fiyatlandırmanın algı üzerindeki etkisini ifade ediyor.

Şikâyetleri Kibarca Karşılamak

Ürününüz hakkında yapılan olumsuz dönüşleri, şikâyetleri kendinizi geliştirmek için fırsat bilmeli ve müşterilerinizin yanınızdan mutsuz bir şekilde ayrılmasına izin vermemelisiniz.

Microsoft’un kurucu Bill Gates, en mutsuz müşterilerin en çok öğrenme kaynağı olduğunu, müşterilerin şikayetleri ile geliştiğinizde ileriki şikayetleri daha iyi karşılayabileceğinizi savunuyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.