Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmenin 7 Yolu!

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme! Kredi Notunun Hayatımızdaki Yeri! SMS, E-Devlet ve Online Kredi Notu Öğrenmek için Yapmanız Gerekenler ve detaylar!

Ücretsiz kredi notu öğrenme, bankaların müşterilerini belli başlı hususlar dahilinde puanladığı sistem için kredi notu göstergeleri, genel olarak finans kuruluşları tarafından gizlenir. Anlık olarak finansal işlemlere bağlı olarak bankadan bankaya değişiklikler olabilir. Detayları için devamını okuyun.

Kredi notu öğrenme işlemi genel olarak finansal kuruluşlarından olur. Ancak bu genel olarak. Bazı durumlarda ücretsiz findeks notu sorgulamak da mümkündür. Finans kuruluşları bu işlemi para karşılığında gerçekleştirir. İlk aşamada kredi notunun önem derecesini, daha sonra ise ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemlerini belirteceğiz.

Kredi Notunun Hayatımızdaki Yeri!

Kredi notu, kredi kartı ya da temin edilen kredi karşılığında belirlenen puanlama sistemidir. Bireylerin kredi kartı ödemelerinin düzeni, yaptıkları ödemelerin tutarı, kredilerin aksaması ya da borcun olup olmaması gibi etkenlere bağlı olarak değişir. İlerleyen günlerde alınacak kredi ya da başvurusu yapılacak kredi kartı için bankalar ilk olarak findeks kredi notu değerlendirmesi yaparlar. Findeks kredi notu kredi kartının limitini, kredinin tutarını belirlemede önem arz eder.

KKB, Türkiye’de hizmet veren 9 banka tarafından kurulmuştur. Ancak bu sistemden tüm bankalar yararlanmaktadır. Akbank’tan aldığınız kredi için yaptığınız ödemeler Ziraat Bankası’na kredi kartı ya da kredi başvurusu yaptığınızda yetkili kişi tarafından görülür. Bundan hiçbir zaman kaçamazsanız. Bu nedenle kredi notunuzun her zaman yüksek olmasına özen göstermelisiniz.

Findeks kredi notu sorgulama ücretsiz olarak yapılır. Bu bankadan bankaya değişiklik gösterebildiği gibi, tüm bankaları bir sistem üzerinde de sorgulayabilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmenin 7 Yolu

  1. Kredi Kayıt Bürosu

Findeks’in kendi internet sitesi üzerinde üyelik oluşturarak kredi notu sorgulama yapabilirsiniz. Sisteme üye olmak için findekskredinotu sitesine giriş yapmanız ve kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Ancak bu ücretli olanıdır. Sizden talep edilen miktar ise çok cüzi bir rakamdır. Sistem devlet tarafından onaylı olup, yüzde 100 güvenilirdir. Findeks’te aynı zamanda kredi notu yükseltmek için yapmanız gerekenler, atacağınız adımlar için danışmanlık hizmetleri de verilmektedir. Danışmanlık hizmetlerini almanız halinde yapacağınız ödemelerin miktarı da yükselmektedir.

Kredi notu sorgulama ekranı ile yapacağınız ödemenin hesabını girmeniz gerekmektedir. Bakiyesinin bulunduğu hesabı seçmeniz durumunda saniyeler içerisinde kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. Kredi notu sorgulama ekranı Findeks sitesinde bulunup, başka bir sitede bulunmamaktadır.

  1. Kredi Notu Öğrenme SMS ile

Kredi notu öğrenme sms ile mümkündür. Bunun için hangi hat kullandığınız önemlidir. Turkcell, Avea ve Vodafone operatörlerine göre işlemler değişmektedir.

  • Turkcell sms ile kredi notu öğrenme için T.C. kimlik numarası ve Doğum yılının arasında bir boşluk bırakılarak 1122’ye mesaj atılması gerekmektedir. (Örnek; 12345678911 1985)
  • Avea ile kredi notu sorgulama sms atarak yine T.C. kimlik numarası ve doğum yolunun yazılması, 1122’ye mesaj atılması gerekmektedir.
  • Vodafone ise kısa bir süre sonra 1122 numarasından hizmete başlayacak.
  1. Kredi Notu Öğrenme e-Devlet ile

Herkesin en çok kullandığı güvenilir sitelerden biri olan e-devletten kredi notu sorgulama yapmak mümkün değil. Pek çok kişi kredi notu sorgulama e-devlet sisteminden yapmak istiyor. Ancak mümkün değil. Bunun yerine diğer iletişim kanallarının kullanılması gerekmektedir.

  1. Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Ziraat Bankası

Ücretsiz kredi notu öğrenme Ziraat Bankası için bankanın internet sitesine giriş yapılmalıdır. Devamında ise Başvurular –  Risk Sorgulama ve KKB risk raporu bölümleri sırasıyla takip edilmelidir. Ziraat Bankası kredi notu sorgulama ücretsiz olarak müşterilerine sunulmaktadır. Banka müşterileri için sunulan bu özellikle kişiler kendilerine ait risk analizlerini yapabilir, finansal tablolarını görebilirler.

Aynı zamanda bankanın mobil bankacılık kanalı da kullanabilir. Ziraat mobil bankacılık sisteminde de aynı menüler bulunmaktadır. Bunun için uygulamanın telefonlara yüklenmesi gerekmektedir.

  1. Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Garanti Bankası

Ücretsiz Kredi notu öğrenme Garanti Bankası için yine internet şubesi ve mobil bankacılık kanalları kullanılmalıdır. Banka müşterilerine risk analizi, finansal durumları için hizmet sağlamaktadır. İnternet şubesinden başvurular menüsüne giriş yapılmalıdır. Garanti mobil bankacılık kullananların da aynı şekilde başvurular menüsüne giriş yapmalıdırlar.

  1. Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Akbank

Akbank ücretsiz kredi notu sorgulama yapmak isteyenlerin bu işlemin ücretsiz olmadığını bilmeleri gerekmektedir. Cüzi miktarda ücret talep edilmektedir. Söz konusu ücret ise ortalama 10 TL’ye tekabül etmektedir. İnternet ve mobil şubeden sorgulama yapmak için başvuru ve nakit menüsüne giriş yapılması gerekmektedir.

  1. Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme İş Bankası

İş Bankası kredi notu sorgulama işlemi için internet şubesinden kredilerim menüsüne giriş yapılmalıdır. Devamında ise kredi risk raporunu öğrenmek mümkündür. Benzer şekilde bankamatiklerden kredi puanı öğrenmek mümkündür. Bunun için ise bilgi sorma menüsüne giriş yapılması gerekmektedir. Mobil şubeden aynı işlemler için ise krediler menüsüne giriş yapılması gerekmektedir.

Kredi Notu Yükseltmek için Yapmanız Gerekenler!

Herkesin hayatını en yakından ilgilendiren kredi notunun her zaman yüksek olması gerekir. Kredilerin geç ödenmesi asgari ödemelerin yapılmaması, kredi kartlarının patlaması gibi pek çok sebepten dolayı kredi notu düşük olur. Bunun yükseltmenin basit yolları mevcuttur. Nedir Bunlar?

Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarını değiştirmelisiniz. Yani ödemelerinizi düzene sokmalısınız. Borçlarınızı ödemelisiniz. Hatta mümkünse düzenli otomatik ödeme talimatı vermelisiniz.

Yeni kredi başvurusu yapabilirsiniz. Mevcut borçlarınızı bir araya toplayabilir, tek bir yere ödeme yaparak, kafanızı da rahatlatabilirsiniz.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here