Türkiye’de Alınacak Eve Karar Verme Süresi 12 Hafta!

Türkiye'de ilk defa bir mülk satın alan kişilerin yüzde 75'lik kısmı 35 yaşının altında olduğu belirlendi. Aynı zamanda ev satın alacak kişilerin ev bulma ve karar verme süresi de 12 hafta olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de ilk defa bir mülk satın alan kişilerin yüzde 75’lik kısmı 35 yaşının altında olduğu belirlendi. Aynı zamanda ev satın alacak kişilerin ev bulma ve karar verme süresi de 12 hafta olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de gayrimenkul yatırımı, son zamanlarda önemli bir ivmelenme kazandı. Ev almaya karar verdikten sonra arayışlara ilk etapta bulunduğu semtten başlayan vatandaşlar, komşu seçimine de oldukça özen gösteriyor. Ev satın alacak vatandaşlardan komşularının demografik yapısına oldukça önem verenlerin yüzde 66’sı ise şartlarını sağlayan mevkilerden ev satın alımı yapıyor. Vatandaşların yüzde 50’si ise iş yerine ulaşımı rahat olan mevkilerden ev satın alıyor.

Türkiye genelinde ilk defa bir ev satın alanların yüzde 75’i ise 35 yaşının altında yer alıyor. Ev satın alma süreci ise 12 haftalık bir ortalamaya sahip. En çok araştırma internet siteleri üzerinden gerçekleştirerek konum ve fiyat konularında bilgi sahibi olunması hedefleniyor.

ERA Türkiye Gayrimenkul Direktörü Ufuk Şevki, konu hakkında yaptığı açıklamalarda küçük yatırımcıların satın alacakları mülkü 20 km çapında bir alan içerisinde aradığını belirtirken, satın alım yapacak müşterilerin yarısından fazlasının tamamlanmış projelerden konut satın alımı hedeflediklerini ifade etti. Alıcıların yüzde 33’ünün ilk defa bir gayrimenkul alımı yaptığını ifade eden Şevki, yüzde 66’sının ise ikinci mülkünü ya da daha fazla sayıda mülk satın alımı yaptığını aktardı.

Ortalama 12 hafta içerisinde satın alınacak eve karar verildiğini ifade eden Şevki, satın alım işlemlerinin yüzde 40’lık kısmının internet üzerinden, yüzde 33’lük kısmının danışman üzerinden, yüzde 5’inin inşaat şirketlerinden, yüzde 1’inin de yazılı medya ilanı (gazete, dergi, broşür vs.) aracılığı ile gerçekleştiğini belirtti.

Karar Verme Aşamasında Okulların Etkisi Yüzde 30!

Satın alınacak eve karar verme aşamasında Türk halkının komşulara yüzde 66 oranında önem verdiğini ifade eden Şevki, yüzde 50’lik kısmın iş yerlerine yakın olmasına, yüzde 30’luk kısmın bölgede yer alan okullara, yüzde 10’luk kısmının da toplu aşıma araçlarına yakın olmasına özen gösterdiğini ifade ediyor.

Konut kredisi ile ev satın alacak vatandaşların yüzde 96’lik kısmının sabit faizli konut kredisi ürünlerini tercih ettiğini ifade eden Şevki, satın alım yapan vatandaşların üçte birinin bir eve sahip olma hayali, diğer üçte birinin ise daha büyük bir eve sahip olma hayali ile satın alım yaptığını aktardı.

ERA Türkiye Gayrimenkul Direktörü Ufuk Şevki, aktardığı verileri yorumlarken, Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapan kişilerin yüzde 66’ının evli olduğunu ifade etti. Yüzde 50’lik kısmın ihtiyaçlara çözüm olacak bir gayrimenkul bulma konusunda tedirginlik yaşadığını ifade eden Şevki, yüzde 25’lik kısmın da kredi işlemleri, tapu işlemleri gibi yasal aşamalardan çekindiğini ifade etti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.