Türkiye Müteahhitler Birliği İstişare Toplantısı Yapıldı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün’ün katılımı ile birlikte Türkiye Müteahhitler Birliği İstişare Toplantısı Sheraton Otel’de gerçekleştirildi.

Türkiye Müteahhitler Birliği İstişare Toplantısı’nda söz alan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, konuşmasında son dönemde sürekli gündemde olan Katar’a gerçekleştirilen yardımlar hakkında açıklamalarda bulundu. Zeybekci, yapılan yardımların bir kardeşlik göstergesi olduğunu bildirirken, benzer durumun Suudi Arabistan’a, Birleşik Arap Emirlikleri’ne ya da Mısır’a olması halinde de aynı yardımı yapacaklarını aktardı.

Konuşmasının devamında 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen hain darbe girişimi sonrasındaki ekonomik gelişmelerden de bahseden Zeybekci, dönemin taş üzerine taş koyma dönemi olduğunu, laf üstüne laf koyma zamanının geride kaldığını belirtti. Türk müteahhitlerin bir ihaleyi aldıktan sonra, ikinci ihale için çalışmalara başlamalarının gerektiğini belirten Zeybekci, geride kalan 9 aylık süreç içerisinde kesintisiz bir şekilde ihracatta artış yaşandığını belirtti. 2017 yılının ilk çeyreği içerisinde yüzde 5’lik bir büyüme yakalandığını belirten Zeybekci, bu büyüme oranının yüzde 2,2’lik kısmının ihracat kaynaklı olduğunu belirtti.

En Önemli İhracat Kalemi: İnşaat!

Konuşmasında Türkiye için en önemli ihracat kaleminin inşaat sektörü olduğunu belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk müteahhitlerin dünya genelinde 9 binden fazla projeyi hayata geçirmeyi başardığını söyledi. Rakip ülkelerin paket şeklinde bir çalışma standartı yürüttüklerini hatırlatan Bakan Zeybekci, Türkiye müteahhitlerinin de aynı paketleri yaratması gerektiğini; teknolojik özellikleri, finansman çözümleri ile birlikte projeleri gerçekleştirerek, işleterek hayata geçirmeleri gerektiğini belirtti.

Kuveyt’te 150 Milyar Dolarlık Altyapı Yatırımı!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelecek dönem içerisinde Kuveyt’te 150 milyar Dolar tutarına tekabül edecek bir altyapı yatırımı bulunduğunu belirtti. Körfez ülkelerinin önemli bir fırsat olduğunu belirten Zeybekci, Türkiye2nin de Körfez İşbirliği Konseyi’ne dahil olacağını, bu sayede Türk mütahhitlerin de bu bölge içerisinde daha aktif olabileceklerini belirtti.

Eximbank Oranları Yükselecek!

Eximbank’ın sahip olduğu finansman oranının yüzde 24 olduğunu hatırlatan Ekonomi Bakanı Zeybekci, bu oranın yüzde 26’nın üzerine çıkması için çalışmalar yaptıklarını, bu alanda da Dünya genelinde en önemli başarıyı göstererek lider konuma geçmeyi amaçladıklarını aktardı.

Zeybekci Yurtdışında İhale Alan Müteahhitlere Hak Verdi

Yurtdışında ihale alarak, istihdam alanı yaratan müteahhitlerin sigorta primleri konusunda ve istihdam konusunda gerçekleştirdikleri talepleri haklı bulduğunu belirten Zeybekci, yakın zamanda Irak’a bir ziyaret gerçekleştireceğini belirtti. Aynı zamanda Libya için de teminat mektupları ile alakalı bir çalışma grubu kurulacağının bilgisini verdi.

Yenigün: Eximbank Kapasitesi Yükseltilmeli

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den sonra istişare toplantısında söz alan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, son dönemlerde hem Türkiye’nin, hem de Dünya’nın zor bir dönem içerisinde olduğunu belirtti. Yaşanan radikal ekonomik ve siyasi değişimler olduğunu belirten Yenigün, bu değişimler ile birlikte jeopolitik risklerde de önemli bir artış olduğunu belirtti.

Konuşmasında Türkiye ekonomisini güçlendirecek ve uzun vadeli yatırım yapacak yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekecek hedeflere değindi. 2011 yılında Libya’dan Türk müteahhitlerin çıkmak zorunda kaldığını hatırlatan Yenigün, hak ediş alacakların halen mevcut olduğunu ve Türk müteahhitlerin halen teminat mektubu komisyonları ödediğini hatırlattı. Aynı durumun Irak için geçerli olduğunu belirten Yenigün, bu ülkede de 2,5 milyar dolara yakın alacaklar konusunda bir gelişme kaydedilemediğini belirtti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.