Türkiye Her An Bir Uluslararası Marka Satın Alabilir!

İHKİB Başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre, Ekonomi Bakanlığı yurt dışında, pazarlama ağları güçlü olan uluslararası markaları satın almak üzere çalışmalar yürütüyor.

İHKİB Başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre, Ekonomi Bakanlığı yurt dışında, pazarlama ağları güçlü olan uluslararası markaları satın almak üzere çalışmalar yürütüyor.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi tarafından konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalar yapıldı. Başkan Tanrıverdi’nin açıklamalarına göre, Türkiye’nin Avrupa’dan pazarlama ağları güçlü olan uluslararası markaları her an satın alabileceklerini ifade ederek, Ekonomi Bakanlığı tarafından bu konu üzerine bir takım çalışmalar yürütüldüğünü dile getirdi.

Açıklamalarına basın mensuplarına yapan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, bundan sonra Türkiye’nin gerçekleştirilecek olan tasarımlarla gelişmesi gerektiğini ifade etti.

Tekstil sektörünün yanı sıra bütün sektörlerde tasarımın ehemmiyetine değinen Tanrıverdi, pek çok ürünün hemen hemen her ülkede üretilebildiğini, fakat üretimin ancak gerçekleştirilen tasarım ile farklılaştırıldığını anlattı. Ucuz üretim gerçekleştiren ülkelere göre Türkiye’nin en büyük avantajının tasarım olduğuna dikkat çekerek, tasarım eğitimi alan gençlerin arttığını ve bu mesleğin mevcut düzende oldukça önemli ve saygınlığı olan bir meslek olduğunu da anlattı. Talep üzerine üniversitelerde pek çok moda ve tasarım üzerine bölümler olduğunu ifade eden Hikmet Tanrıverdi, hem İstanbul Moda Akademisi’nde sektör ihtiyaçlarına göre eğitim verdiklerini, hem de uzun zamandır moda yarışmaları düzenlediklerini ifade etti.

2023 Hedefi 50 Milyar Dolar İhracat Rakamı

Ayrıca açıklamalarından Türkiye genelindeki Ar – Ge merkezlerinin 703 civarında olduğunu ve bu rakamın da sektörün ne denli önemli olduğuna vurgu yapan İHKİB Başkanı, pek çok insanın artık farklı model ve tasarıma sahip ürün görmek istediğini, bundan sonraki dönemlerde tekstil sektöründe hızlı ve modaya uygun, tüketicinin talepleri doğrultusunda tasarım gerçekleştirebilmenin oldukça önemli olduğuna da dikkat çekti.

Himmet Tanrıverdi, 2023 yılı hedefinde tekstil sektörünün hedefinin 50 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here