GayrimenkulEks

Türkiye Bankalar Birliği konut Kredisi Kullanım Verilerini Açıkladı

Türkiye Bankalar Birliği konut Kredisi Kullanım Verilerini Açıkladı

TBB Konut Kredisi Kullanımı ‘İstikrarlı’ Şekilde Büyüyor Dedi

Türkiye Bankalar Birliği Türkiye’de konut kredisi kullanımını içeren raporunu hazırladı. Buna göre Türkiye Bankalar Birliği konut kredisi kullanımının istikrarlı olarak arttığını tespit etti.

Konut kredisi kullanımı geçen seneye kıyasla bir puanlık artış kaydetti. Son artışla birlikte milli gelirle oranı yüzde yedilik dilime çıktı.

2016 yılında 2,2 Milyon Kişi Konut Kredisi Kullandı

Türkiye Bankalar Birliği 2015 yılı sonu itibariyle konut kredisi kullananların sayısını 2,1 milyon olarak açıkladı. Bu rakam 2016 yılının sonu itibariye 2,2 milyon kişiye yükseldi. Son gelişmelerle birlikte konut kredisi tutarı GSMH’ya oranı yüzde yedi olarak kayda geçti. 2016 yılındaki bu artış son 5 yıldaki yatay seyrin değişmesine ve artış olarak kendini göstermesine neden oldu.

Türkiye Bankalar Birliği açıklamasında en fazla kullanılan konut kredisi kullanım diliminin 100 ile 150 bin TL arasında olduğunu bildirdi. Konut kredisi kullananlar en çok sekiz yıllık vadeyi tercih etti. Kredi tüketiminde en çok konut kredisi çekenlerin yaş aralığıysa 31 ile 41 yaş aralığında görüldü.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, bu rakamların Avrupa Birliğine üye ülkelerle kıyaslandığında konut kredi kullanımında büyüme potansiyelinin ciddi seviyelerde olduğunu ifade etti. Taleplerin ilerleyen dönemde artarak sürmesini bekleyen Başkan, “göstergeler yukarı eğilimli” şeklinde konuştu.

Konut kredileri kullanımında 2011 ile 2016 yılları arasında senelik bazdaki artış yüzde 21’lik oranda arttı. Bu oranda 168 milyar lira olarak tespit edildi. Senelik artışlar 2014’den sonra artarak yüzde 14 seviyesine ilerledi. Senelik reel büyüme oranı ise yüzde 12’lik seviyede gerçekleşti.

Türkiye Bankalar Birliği araştırmasında konut kredi kullanımının 7 yıllık vadede yoğunlaştığını ifade eden Hüseyin Aydın, sektörde istikrarlı büyümenin önemli olduğunun altını çizdi.

Türkiye Bankalar Birliği toplam kredi kullanımının genel kredi içerisindeki payının yüzde 9 oranında olduğunu da açıkladı. Söz konusu krediler bireysel olarak alınan krediler içerisinde yedi puanlık artış yaşadı ve yüzde 39 seviyesine çıktı.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Bina İzin Belgelerinde Daire Sayısında Artış Görüldü!
Konut Üreticilerinin Yeni Gözdesi Pendik Oldu!
Doğu Karadeniz Arap Yatırımcıların Gözdesi Oldu!
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor! Hangi Hastaneler Dönüştürülüyor?
Ayda 2.000 Lira Taksitle Konut Satın Alma İmkanı!
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ