GayrimenkulEks

Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! İşte Emlak Sektörünün Değişiklikleri!

Bazı Vergi Kanunları ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayından geçerek yürürlüğe girdi.

Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! İşte Emlak Sektörünün Değişiklikleri!

Bazı Vergi Kanunları ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayından geçerek yürürlüğe girdi.

Geçtiğimiz günlerde hazırlanan 7061 Sayılı Bazı Vergi Kanunları ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylamasının ardından Resmi Gazete’nin bugün ki sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bir takım basın mensupları tarafından konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, Torba Yasa olarak bilinen söz konusu bu kanun pek çok önemli değişiklikleri kapsıyor. Söz konusu kanunda emlak sektörünü ilgilendiren maddeler ise şu şekilde:

  • Emlak vergileri bu yıl uygulanan birim değerlerinin belirlenen yüzdesini aşmayacak.
  • Bazı lojmanları satışa çıkarılabilecek ve lojmanlarda oturanlara, oturdukları konutu alabilmeleri için öncelik tanınacak. Üstelik peşin ödeme yapılabilirse, yüzde 10 civarında bir indirim imanı da sağlanacak.
  • Hazine mülkiyetinde olup belediye mücavir alan sınırları içerisinde yer alan tarım maksatlı araziler, doğrudan kullanan kişilere satılabilecek.
  • Turizm yatırımcıları talep ettikleri takdirde kira sürelerini 49 yıla kadar uzatabilecek ve hatta talep ettikleri takdirde turizm tesislerinin yer aldığı alanı satın alabilecek.
  • Belediye ve bağlı belediyeler mabetler ile beraber eğitim kurumlarına, öğrenci yurtlarına, okul pansiyonlarına ve sağlık kurumlarına da indirim ile ya da ücretsiz olarak içme ve kullanma suyu temin edecek.
  • Şile’de yer alan Darlık ve Esenceli mahallelerinin mevcut iskan problemine bir çözüm yolu bulunacak.

Daha Pek Çok Önemli Düzenleme Yapıldı

Tüm bunların yanı sıra bu sabah itibari ile yürürlüğe giren Torba Yasa‘da Motorlu Taşıtlar vergisi için düzenleme, Bakanlar Kurulu’na verilen ileri saat uygulaması, asgari ücretin yılın sonunda bin 404 liranın altına düşmemesi adına ilave geçim indirimi, terk edilmiş gemi ve uçaklar sonu, engelliler için Özel Tüketim Vergisi muafiyeti gibi pek çok önemli düzenleme yer alıyor.

Benzer:  Sektör 2018’e Bomba Gibi Giriyor!
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Açıkladı! Emlak Komisyon Oranları Değişiyor!
İstanbul’da Ev Fiyatına Mezar Yeri Satılıyor!
Konut Kredisi Faizleri Son 6 Yılın Rekorunu Kırdı!
Konut Sahibi Olmayan Kalmayacak! Sosyal Konut Seferberliği Sürüyor!
Atatürk Kültür Merkezi’nin Yıkımına Başlanıyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ