EmlakTOKİ, Şırnak’taki Terör Mağdurlarını Yeni Evlerine Yerleştirmeye Başladı!

TOKİ, Şırnak’taki Terör Mağdurlarını Yeni Evlerine Yerleştirmeye Başladı!

Şırnak Silopi’de yaşanan terör olaylarında evleri büyük hasar gören mağdurlar için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı harekete geçmişti. Yapımına başlanılan toplu konut projesindeki tamamlanan konutlara ise yeni sahipleri yerleşmeye başladı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Şırnak Silopi’de terör olayları nedeniyle evleri yaşanamaz hale gelenler için yeni bir projeye başlayarak bölgeyi adeta yeni baştan inşa ediyor. TOKİ’nin, bölgede yaşanan terörden dolayı evleri büyük hasar gören ve konteynırlarda yaşayan aileler için Başak Mahallesi’nde inşa etmiş olduğu yeni konutlara, terör mağdurları yerleşmeye başladı. Yöresel mimariye uygun olacak bir tasarım ile iki katlı olacak şekilde inşa edilen konutlarda, mağdurların konforu bir yaşam sürdürebilmesi için tüm imkanlar sağlandı. Kaloriferli olarak hayata geçirilen bu konutlarda ayrıca yaşlı ve engelli vatandaşlar için asansör ve engelli lavaboları da bulunuyor.

Tamamlanan Evlere Yerleşmeye Başladılar

Söz konusu konutlara yerleşen terör mağdurlarından Salih Yağız, yaşanan bu elim olaylarda evlerinin kullanılamayacak kadar hasar gördüğünü, bunun ardından kiraya çıkmak zorunda kaldıklarını, kiradayken de devlet tarafından her ay düzenli bir şekilde yardım yapılmasından dolayı pek fazla problem yaşamadıklarını anlattı. Yine de insanın kendi evinin olmasının farklı bir duygu olduğunu ifade eden Salih Yağız, TOKİ’nin projeyi tamamlamasıyla beraber yeni evlerine yerleşmiş olduklarını ve çok mutlu olduklarını dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Şırnak ziyaretinde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ülkede yaşanan terör olaylarının en şiddetli olduğu zamanlarda toplamda 7 bölgenin ağır hasar görmüş olduğunu, en çok hasara uğrayan şehrin Şırnak ve Şırnak’a bağlı Silopi, Cizre ve İdil ilçeleri olduğunu belirtti. Söz konusu olan bu yaşama alanlarında toplamda 70 bin civarında evin hasar gördüğünü, bahsi geçen rakamın da 26 binin kullanılamayacak halde olduğunu anlattı. Bakan Özhaseki ayrıca 45 bin civarında mağdura maddi destekte bulunduklarını, 26 bin mağdur için yeni konut inşaatına geçtiğimiz yıl başladıklarını ve söz konusu projenin bir kısmının tamamlandığını ifade etti.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Cansu Rukiyehttps://gayrimenkuleks.com
Cansu Rukiye - Emlak, Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

fourteen − fourteen =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
262TakipçilerTakip Et
1,457TakipçilerTakip Et