Emlak TOKİ Pendik’te Yeşil Alan Çalışması Yapacak

TOKİ Pendik’te Yeşil Alan Çalışması Yapacak

TOKİ Pendik’te bulunan fabrika alanını koruya dönüştürerek, İstanbul’a yeni bir yeşil alan kazandırmış olacak.

Pendik’te 350 Dönüm Yeşil Alana Ayrılacak

Pendik’in ortasında kalan bir fabrika alanı, TOKİ tarafından yeşil alana dönüştürülecek. Alınan bilgilere göre düzenlenecek alan Emirgan’daki koru büyüklüğünde olacak.

TOKİ Pendik sınırlarında İstanbullulara yeni bir yaşam sunacak bu yeşil alanı Türk Ytong’un fabrikasının bulunduğu araziye yapacak. Üretilmesi planlanan yeşil alan toplam 300 dönüm araziyi kaplayacak.

Pendik’te E5 karayolunun hemen kenarında yer alan bu arazi geçtiğimiz günlerde kamulaştırılmıştı. Söz konusu arazi içerisinde Türk Ytong’a ait üretim merkezleri de bulunmaktaydı. Türk Ytong’un Türkiye’de toplam 6 üretim merkezi bulunuyor.

Türkiye’deki en eski fabrikası olan Türk Ytong’un Pendik fabrikası, şimdi Gebze’de inşa edilecek bölgeye taşınacak. Bu kapsamda şirket Kimyacılar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki araziye 50 milyon Euro yatırım yaptı. Tamamlandığında dünyanın en büyük ytong üretim merkezi olma unvanını da alacak fabrika için proje çalışmaları da başladı.

Bu gelişmeler bir yandan devam ederken kamulaştırılan 300 dönümlük arazi için TOKİ harekete geçti. Emirgan Korusu’na eş değer büyüklüğe sahip olacağı öğrenilen yeşil alan için düğmeye basıldı.

TOKİ Başkanı: “Yeşil Alana Konusunda Hassasız”

TOKİ Başkanı Turan konuyla ilgili şunları söyledi: “Pendik’te bulunan söz konusu arazisinin imara açılması bir süredir gündemdeydi. Arazi sahipleriyle bir araya geldik ve projemizi kendilerine aktardık. Araziler uygun bedeller ödenerek kamuya geçti.”

Pendik projesinin uygulanacağı arazinin 300 dönümlük bölümünün Türk Ytong firmasına ait olduğunu ifade eden TOKİ başkanı, arazinin 70 dönümlük bölümünün Hazinede olduğunu belirtti. “200 dönümlük bölüm ise vatandaşlarımıza aitti” diyen Turan, toplam arazi büyüklüğünün 570 dönüm olduğunu kaydetti. Bu arazinin 350 dönümü koru şeklinde değerlendirilecek.

Böylelikle İstanbullular yeşil ve doğaya TOKİ tarafından üretilecek projeyle kavuşmuş olacak.

TOKİ Başkanı da buna işaret ederek “İstanbul’daki betonların arasına sürdürülebilir bir proje uygulayacağız. Yeşil alan konusunda öncelikle Cumhurbaşkanımız ve bizler çok hassas yaklaşıyoruz. Planlarımızı da bu hassasiyetle hayata geçiriyoruz” dedi.

Avatar
Çiğdem Yeniayhttps://gayrimenkuleks.com
Çiğdem Yeniay - Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − thirteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,408BeğenenlerBeğen
8,978TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,725TakipçilerTakip Et