GayrimenkulEks

TOKİ Pendik’te Yeşil Alan Çalışması Yapacak

TOKİ Pendik’te Yeşil Alan Çalışması Yapacak

Pendik’te 350 Dönüm Yeşil Alana Ayrılacak

Pendik’in ortasında kalan bir fabrika alanı, TOKİ tarafından yeşil alana dönüştürülecek. Alınan bilgilere göre düzenlenecek alan Emirgan’daki koru büyüklüğünde olacak.

TOKİ Pendik sınırlarında İstanbullulara yeni bir yaşam sunacak bu yeşil alanı Türk Ytong’un fabrikasının bulunduğu araziye yapacak. Üretilmesi planlanan yeşil alan toplam 300 dönüm araziyi kaplayacak.

Pendik’te E5 karayolunun hemen kenarında yer alan bu arazi geçtiğimiz günlerde kamulaştırılmıştı. Söz konusu arazi içerisinde Türk Ytong’a ait üretim merkezleri de bulunmaktaydı. Türk Ytong’un Türkiye’de toplam 6 üretim merkezi bulunuyor.

Türkiye’deki en eski fabrikası olan Türk Ytong’un Pendik fabrikası, şimdi Gebze’de inşa edilecek bölgeye taşınacak. Bu kapsamda şirket Kimyacılar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki araziye 50 milyon Euro yatırım yaptı. Tamamlandığında dünyanın en büyük ytong üretim merkezi olma unvanını da alacak fabrika için proje çalışmaları da başladı.

Bu gelişmeler bir yandan devam ederken kamulaştırılan 300 dönümlük arazi için TOKİ harekete geçti. Emirgan Korusu’na eş değer büyüklüğe sahip olacağı öğrenilen yeşil alan için düğmeye basıldı.

TOKİ Başkanı: “Yeşil Alana Konusunda Hassasız”

TOKİ Başkanı Turan konuyla ilgili şunları söyledi: “Pendik’te bulunan söz konusu arazisinin imara açılması bir süredir gündemdeydi. Arazi sahipleriyle bir araya geldik ve projemizi kendilerine aktardık. Araziler uygun bedeller ödenerek kamuya geçti.”

Pendik projesinin uygulanacağı arazinin 300 dönümlük bölümünün Türk Ytong firmasına ait olduğunu ifade eden TOKİ başkanı, arazinin 70 dönümlük bölümünün Hazinede olduğunu belirtti. “200 dönümlük bölüm ise vatandaşlarımıza aitti” diyen Turan, toplam arazi büyüklüğünün 570 dönüm olduğunu kaydetti. Bu arazinin 350 dönümü koru şeklinde değerlendirilecek.

Böylelikle İstanbullular yeşil ve doğaya TOKİ tarafından üretilecek projeyle kavuşmuş olacak.

TOKİ Başkanı da buna işaret ederek “İstanbul’daki betonların arasına sürdürülebilir bir proje uygulayacağız. Yeşil alan konusunda öncelikle Cumhurbaşkanımız ve bizler çok hassas yaklaşıyoruz. Planlarımızı da bu hassasiyetle hayata geçiriyoruz” dedi.

Benzer:  İlk Gayrimenkul Sertifikası TOKİ'den!
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Bina İzin Belgelerinde Daire Sayısında Artış Görüldü!
Konut Üreticilerinin Yeni Gözdesi Pendik Oldu!
Doğu Karadeniz Arap Yatırımcıların Gözdesi Oldu!
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor! Hangi Hastaneler Dönüştürülüyor?
Ayda 2.000 Lira Taksitle Konut Satın Alma İmkanı!
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ