Emlak TOKİ 21.289 Davayı Neden Kaybetti?

TOKİ 21.289 Davayı Neden Kaybetti?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mecliste Başbakan Binali Yıldırım'ın cevaplandırması istemiyle TOKİ'nin projelerinde yaşanan gecikme sebeplerini sordu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mecliste Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplandırması istemiyle TOKİ’nin projelerinde yaşanan gecikme sebeplerini sordu.

Reklam, tanıtım ve kampanya duyuruları amacıyla, geride kalan 5 yıl içerisinde 9.5 milyon Türk Lirası tutarında reklam bütçesi bulunan TOKİ’nin aleyhine açılan davalardan 21.290 tanesi kaybedildi. CHP Niğde Milletvekili Fethi Gürer, TOKİ’nin zamanında teslim etmediği konutlar ile ilgili sorusunu, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle meclise taşıdı.

Kampanyaların, tanıtımların ve reklamların başarılı bir şekilde yapılması ile son 5 yılda 9.5 milyon Türk Lirası tutarında tanıtım masrafı harcandığını ifade eden Milletvekili Gürer, TOKİ’den daire satın alan vatandaşlar arasında pişmanlığın hat safhada olduğunu, konutların zamanında gecikmediğini ve vatandaşların da bu sebeple mahkemeye başvurduğunu ifade etti.

Soru Önergesini Bozdağ Yanıtladı

Yöneltilen soru önergesine Başbakan Yarımcısı Bekir Bozdağ’dan yanıt geldi. Bozdağ, verdiği yanıtta;

  • Ankara Turkuaz Vadisi Projesi’nde yapı ve iskan ruhsatlarında yaşanan gecikme sebebiyle 8 aylık bir gecikmenin,
  • İzmir Menemen Projesi’nde proje alanında yer alan gecekonduların yıkımı, su ve elektrik aboneliklerde yaşanan gecikme sebebiyle 16 aylık bir gecikmenin,
  • Ankara Polatlı Projesi’nde parselasyon aşamasında yaşanan sorunlar sebebiyle 8 aylık bir gecikmenin,
  • Sivas Suşehri Projesi’nde yüklenici firmanın devam edememe kararı alması sebebiyle 31 aylık bir gecikmenin,
  • Erzurum’daki projede ise alanda yer alan gecekonduların tasfiyesinde sorunların yaşanması sebebiyle 29 aylık bir gecikmenin yaşandığını aktardı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, TOKİ tarafından gerçekleştirilen ihalelerin, konut satışlarının, iş yeri satışlarının ve arsa satışlarının bilgilendirilmesi amacıyla geride kalan 5 yıllık süre zarfında 9,5 milyon Türk Lirası tutarında ilan ücreti ödendiğini belirtirken, düzenlenen reklam kampanyalarına müteahhit firmalarının katılım yapmadığı ve herhangi bir bedel ödemediğini ifade etti.

Aralık 2014 tarihi itibariyle TOKİ’ye açılan dava sayısının 24.175 olduğunu ifade eden CHP Milletvekili Gürer, bu davalardan 21.289 tanesinin kaybedildiğini ifade etti. Gürer, aynı zamanda TOKİ’den konut satın alan vatandaşların konutların kalitesizliğinden ve anahtar teslim süreçlerinin gecikmesinin bir hayli şikayetçi olduklarını ifade etti.

 

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

4 × 4 =

5,352BeğenenlerBeğen
8,771TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,676TakipçilerTakip Et