Emlak Terörün Faturası Çıktı: Yapı ve Altyapıya 2.6 Milyar TL!

Terörün Faturası Çıktı: Yapı ve Altyapıya 2.6 Milyar TL!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, terör sebebiyle zarar gören il ve ilçelerdeki toplam faturayı açıkladı. Hem altyapı, hem de yapılar için çıkan masrafın 2.6 milyar Türk Lirası'na tekabül ettiği belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, terör sebebiyle zarar gören il ve ilçelerdeki toplam faturayı açıkladı. Hem altyapı, hem de yapılar için çıkan masrafın 2.6 milyar Türk Lirası’na tekabül ettiği belirtildi.

Geçtiğimiz gün gerçekleşen Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda kentsel dönüşüm ile alakalı iki farklı sunum yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin gündeminde terörden zarar gören alanlar için kentsel dönüşüm ve deprem tehlikesi bulunan alanlar için kentsel dönüşüm olmak üzere 2 ana başlık vardı.

70 Bine Yakın Konut Yeniden İnşa Ediliyor!

Gerçekleştirdiği sunum esnasında Bakan Özhaseki özellikle Diyarbakır’ın Sur ilçesi, Şırnak’ın Merkez’i, Cizre, Silopi ve İdil ilçeleri, Mardin’in Nusaybin ilçesi ve Hakkari’nin Yüksekova ilçesi olmak üzere toplamda 43 bin 42 adet az hasarlı, 26 bin 786 adet ağır hasarlı ve yıkık olmak üzere toplam 70 bin’den fazla konutun bulunduğunu ifade etti.

Özhaseki, toplantı esnasında gerçekleştirdiği sunumda, terör örgütlerine karşı operasyonların son bulması ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alanda zarar tespit çalışmalarının yapıldığını, yeniden yapılanma aşamasında önce yıkık halde ki binaların temizlenmesine başlanıldığını ifade etti. Temizlik sonrasında plan ve proje safhasına geçildiğini aktaran Özhaseki, plan ve proje safhasında binlerce konut için inşa çalışmalarına başlanıldığını ifade etti.

‘Riskli Alan’ İlan Edildi

Terör olayları sebebiyle büyük zarara uğrayan bölgelerin Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan ilan edildiğini belirten Özhaseki, bugüne kadar geçen süreçte az hasarlı olan binaların onarımı, ağır hasarlı binaların yıkımı ve temizlenmesi, eşya konusunda yaşanan zararların tazmini, altyapı ve yeni konutlar için olmak üzere toplamda 2 milyar 600 milyon Türk Lirası tutarında harcama yapıldığını ifade etti. Tamamlanan konutların hak sahiplerine tesliminin başlanıldığını belirten Özhaseki, önümüzdeki 6 aylık süre zarfında Diyarbakır’ın Sur ilçesi haricindeki tüm konutların tamamlanmasının hedeflendiğini bildirdi. Sur ilçesindeki çalışmaların bölge şartları sebebiyle diğer il ve ilçelere göre daha yavaş ilerlediğini ifade eden Özhaseki, Sur ilçesindeki konut teslimlerinin de daha sonra başlayabileceğini aktardı. Özhaseki, aynı zamanda kayyum atanan belediyelerde vatandaşlara sunulan hizmetlerin de tekrar başladığını aktardı.

Gerçekleştirdiği sunumun gündeminde kentsel dönüşüm bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmaları ile birlikte Türkiye ekonomisine 150 milyar Türk Lirası tutarında kaynak sağlanacağını, bunun aynı zamanda istihdamı artıracağını ve inşaat sektörünü canlandıracağını ifade etti.

4 yıl içerisinde 3 milyon insana kentsel dönüşüm sayesinde ulaşıldığını aktaran Özhaseki, birkaç yıl içerisinde en az 30 milyon kişiyi ilgilendiren kentsel dönüşümün gündemde olduğunu aktardı.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

14 − five =

5,321BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
180TakipçilerTakip Et
1,639TakipçilerTakip Et