Emlak Tapu Temiz Belgesi Nedir? Hangi Durumlarda Gerekir?

Tapu Temiz Belgesi Nedir? Hangi Durumlarda Gerekir?

Öncelikle gayrimenkul üzerindeki alım ve satım işlemlerinde tapu dairesi işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için satıcıdan talep edilen belgelerden biri de tapu temiz belgesidir. Peki, bu tapu temiz belgesi nedir? Bu belge ne işe yarar? 

Öncelikle gayrimenkul üzerindeki alım ve satım işlemlerinde tapu dairesi işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için satıcıdan talep edilen belgelerden biri de tapu temiz belgesidir. Peki, bu tapu temiz belgesi nedir? Bu belge ne işe yarar?

Tapu Temiz Belgesi Nedir?

Tapu temiz belgesi, genellikle tapu devir işlemleri esnasına talep edilen ve satın alınmaya konu olan gayrimenkul üzerinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığını ifade eden bir belgedir. Söz konusu olan bu belge daha çok alıcı tarafından, satın almaya niyetlenmiş olduğu gayrimenkul üzerinde bir başkasının hak sahibi olup olmadığını öğrenmek maksadıyla talep edilir.

Tapu Temiz Belgesinde Hangi Bilgilere Yer Verilir?

Eğer ki satın almaya konu olan taşınmaz mal üzerinde başka bir hak sahibi bulunuyor ise, bu durum tapu siciline bakıldığında görülebilir ve malikten başkasına ait olan bu haklara da takyidat adı verilir. Söz konusu olan bu takyidatlar, taşınmaz malın değerine doğrudan etki eder. Bunun en önemli sebebi ise, taşınmaz malın kullanımına ilişkin kuralları belirtiyor olmasıdır. Takyidatlar, satışa en gel olabilecek herhangi bir durum teşkil etmese bile, taşınmaz malın satın alınması halinde, yeni malikini büyük ölçüde zarara sokabilme riski de mevcuttur.

Takyidatlara tapu dairelerinden bakabilmek de mümkündür. Gayrimenkulün bağlı bulunduğu tapu müdürlüklerine başvurarak satın alınmaya konu olan taşınmaz malın üzerinde herhangi bir ipotek, şerh ya da haciz bulunup bulunmadığı öğrenilebilir. Tapu takyidatları, tapu kaydından yer alan ve mülk sahiplerinin tasarruf haklarını kısıtlama getirecek ya da taşınmaz malın teminat değerine herhangi bir etki edecek olan kayıtlar olarak bilinirler.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

seventeen − nine =

5,362BeğenenlerBeğen
8,821TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,699TakipçilerTakip Et