Emlak Tapu Kadastro Nedir? Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır?

Tapu Kadastro Nedir? Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır?

Tapu Kadastro Nedir? Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır? Görevleri Nelerdir? Nerelerde Görev Alır? Tüm detaylarıyla….

Tapu kelimesinin anlamı; herhangi bir toprak parçasının ya da üzerinde hayata geçirilmiş bir bağımsız bölümün sahibini gösteren ve Tapu Sicil Müdürlükleri tarafından temin edilen, aksi ispat edilemeyinceye kadar geçerli olan resmi bir belge olarak tanımlanmaktadır. Kadastro ise; taşınmaz malların sınırlarını ve sahibini belirleyerek tapu kayıtlarına geçme çalışmalarıdır. Tapu ve Kadastro da her iki konu ile alakalı olarak bir taşınmaz malın tapu sicillerini, kadastral topografik haritaları hazırlamak, uygulamak ve yenilemek gibi görevleri üstlenen bir kamu kurumudur. Vatandaşlar tapu ile alakalı işlemlerini bu gibi resmi dairelerden gerçekleştirirken, genellikle tapu randevu almaktadır.

Tapu Kadastro Nedir?

Gayrimenkul sektörüne giriş yapan ya da tapu ile alakalı bir durumu olan pek çok vatandaş, Tapu kadastro nedir diye merak etmektedir. Tapu kadastro gayrimenkuller ile alakalı olarak anlaşmalara her türlü tescil, yenileme, gibi işlemleri, ilgili kanuna göre yerine getirmek üzere oluşturulan bir bölümdür.

Tapu Kadastro Ne İş Yapar?

Tapu ve Kadastronun asıl amacı ve görevi, tapu sicillerini düzenleyerek, Türkiye’nin kadastral topografik haritasını oluşturmak, tüm gayrimenkullerin mülkiyetlerini tespit ederek tapusu olmayan arazileri tapu sahibi yapmak ve eski tapusu bulunan arazileri tapularını harita ile entegre ederek yenilemek, gayrimenkulün mülkiyet hakkını devlet güvencesine ve kayıt altına almaktır. Bu gibi amaçlar üzerine faaliyette bulunan Tapu ve Kadastro, 3402 Sayılı kanun dahilinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlükleri bünyesinde kamu çalışanı olarak görev yapan kadastro teknikerleri ve kadastro işlemleri gerçekleştirilecek https://gayrimenkuleks.com/2019-toki-bursa-projeleri-ve-basvuru/23610 olan bölgedeki dernek ya da belediye meclislerinin görevlendirmiş olduğu en az 3 bilirkişi ve muhtardan tarafından yapılmaktadır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne bağlı olarak yürütülen bu faaliyetler sayesinde vatandaşlar kolaylıkla tapu parsel sorgu ya da tapu kadastro sorgu işlemlerini gerçekleştirebilmekte ve konu ile alakalı bilgi edinebilmektedir.

Tapu Kadastro Ne Kadar Maaş Alır?

Tapu kadastro olarak çalışan kişilerin genel olarak meslek dalları haritacı, istatistikçi, mimar, inşaat mühendisi, geomatik yani harita mühendisidir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışabilmek için bu kişilerin kendi alanlarında başarılı olması gerekmektedir. Tapu Kadastro maaşı ise ortalama olarak 3 bin TL civarındadır.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri ve yöntemlerinin yanısıra 5G1K kategorisinde faydalı bilgiler yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,386BeğenenlerBeğen
8,925TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,707TakipçilerTakip Et