Emlak Tapu Harçlarında Büyük İndirim! 30 Eylüle Kadar Geçerli

Tapu Harçlarında Büyük İndirim! 30 Eylüle Kadar Geçerli

Tapu harçlarına indirim geldi. Konut alacakları yakından ilgilendiren indirim Resmi Gazetede yayımlandı.

Tapu Harçları Binde 15’e İndirildi

Tapu harçları binde 20 oranından binde 15 seviyesine düşürüldü. Konut ve iş yerlerini kapsayan düzenlemenin 30 Eylül 2017 tarihine kadar yürürlükte olacağı açıklandı. Konut ve iş yeri almak isteyenler bu karardan memnun kaldı. Bunun yanı sıra alınan karar kapsamında damga vergisinde de düzenlemeye gidildi. 30 Eylül tarihine kadar Damga Vergisi oranı sıfıra indirildi.

Damga Vergisi Sıfırlandı! Konut Alacakların Yüzü Güldü

Konut sektörünün gelişimi ve ilerlemesi için yapılan düzenlemelere bir yenisi daha eklendi. Alınan kararlarla birlikte sektörün canlanması hedeflenirken, son düzenleme tapu harçlarına yönelik oldu. Tapu harçlarına yapılan indirimle beraber damga vergisinin sıfırlanması tüketicileri sevindirdi. Düzenleme öncesinde uygulanmakta olan damga vergisi oranı yüzde 0,94’den uygulanmaktaydı. Yapılan düzenleme Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

30 Eylül Tarihine Kadar Geçerli

Tapu işlemleri arasında yer alan tapu harcı taşınmazların hem satışı sırasında hem de alımı sırasında alınmaktaydı. İlgili yönetmelikte yapılan düzenleme sonrasında bu oran binde 15 olarak uygulanacak. Söz konusu oranlar 30 Eylül tarihine kadar geçerli olacak.

KONUTDER Başkanı: “Gelişmeler Sevindirici”

Tapu haçlarına yapılan indirim ardından KONUTDER Başkanı önemli açıklamalar yaptı. Başkan Ömer Faruk Çelik, indirim haberini sevindirici bir gelişme olarak yorumladı. Son dönelerde konut sektörüne yönelik yapılan düzenlemelerle sektörün canlandığına işaret eden KONUTDER Başkanı, “Bu düzenlemeler sektörün 2017’de büyümesine büyük katkı sağlayacak” dedi.

Fiyatlar Değil Masraflar Düşecek

Konut ve işyeri alıcıları düzenlemeden sonra fiyatların kısmen düşüş yaşayacağını düşünürken, KONUTDER Başkanı da tapu harcındaki indirimin tüketiciler için avantaj sağlayacağını ifade etti. Fakat bu avantajın fiyatlar üzerinde değil, masraflar noktasında hissedileceğini sözlerine ekledi.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Çiğdem Yeniayhttps://gayrimenkuleks.com
Çiğdem Yeniay - Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

two × five =

5,259BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et
1,536TakipçilerTakip Et