GayrimenkulEks

Tapu Harcında Yeni Bir Döneme Adım Atılıyor

Tapu Harcında Yeni Bir Döneme Adım Atılıyor

Maliye Bakanlığı’nın artık tapular ile alakalı yetki alabilmesine ilişkin yasa tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunuldu.

Maliye Bakanlığı’nın tapular ile ilgili yetki alabilmesi için gerekli olan yasa teklifi, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunuldu. Sunulan bu teklif ile inşaat sektörü rahat bir nefes alacak gibi.
Maliye Bakanlığı’nın tapu harcına dair yapacağı düzenleme için yetki almasını kapsayan yasa tasarısı bugün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunuldu. Bu teklifin komisyonda kabul edilmesi halinde artık Maliye Bakanlığı, tapu harçlarında farklılık yapabilecek. Yabancı uyruklu insanlara gayrimenkul satışında ise KDV istisnası gelmesi de sunulan teklifin alt maddeleri arasında yer alıyor.

Damga vergisi adı altında alınan ve inşaat sektöründeki üreticilere oldukça büyük bir yük olan vergi üzerinde indirim yapmayı planlayan Maliye Bakanlığı, yapılacak olan bu indirim sayesinde hem mükellefler için, hem de konut ya da iş yeri satın alan vatandaşlar için daha ekonomik şartlarda gayrimenkul sahibi olmalarının önünü açmış olacak.

Tapu Harcı ile Hem Alıcı, Hem de Satıcı Rahat Bir Nefes Alacak

Yüzde 2 olarak bilinen ve yüzde 1’i gayrimenkulu satan kişiden, yüzde 1’i de gayrimenkulu satın alan kişiden temin edilen bu harç; oran olarak küçük gözükse de 150 bin Türk Lirası tutarındaki bir menkul için hem alıcı, hem de satıcı için 3 biner Türk Lirası’na tekabül ederek ortalama 6 bin Türk Lirası tutarında bir masrafa tekabül ediyor. Maliye Bakanlığı da bu tutar üzerinde bir indirime giderek, iki taraflı bir rahatlama yapmayı planlıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan teklif eğer onaylanırsa, hem satıcının, hem de alıcının yüzünü güldürecek gelişmeler gelerek, tapu harcında indirime gidilmesi planlanıyor.

Gelişmelerden haberdar edeceğiz.

Benzer:  Emlak Konut GYO: Her Başvurana İnşaat Ruhsatı Verilmemeli!
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Emlak Konut GYO: Her Başvurana İnşaat Ruhsatı Verilmemeli!
4.200 Bina Yıkılacak! Rize Şehir Merkezi Yer Değiştirecek!
GYODER’den Gayrimenkul Sektörüne Yeni Bir Rapor Geliyor!
Uyarılar Devam ediyor! Gayrimenkulde Stoklar Giderek Artıyor!
Bina İzin Belgelerinde Daire Sayısında Artış Görüldü!
Konut Üreticilerinin Yeni Gözdesi Pendik Oldu!
Doğu Karadeniz Arap Yatırımcıların Gözdesi Oldu!
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor! Hangi Hastaneler Dönüştürülüyor?
Ayda 2.000 Lira Taksitle Konut Satın Alma İmkanı!
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ