SPK Lisansı Hakedildikten Sonra Ne Yapılması Gerekir?

Gayrimenkul ve Konut Değerleme Uzmanlığı Sınavı’na girmiş ve bu sınavda başarılı olmuş olan kişilerin yapması gerekenler nelerdir?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı’na girmiş ve bu sınavda başarılı olmuş olan kişilerin yapması gerekenler nelerdir?

Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu’nun, SPK sınavlarına ilişkin yapmış olduğu çalışmalarında son aşamalardan biri olan Lisans Belgesi Başvurusu Süreci karşımıza çıkar.

Bu sınavlarda başarı elde etmiş olan adaylar almaya hak kazanmış oldukları uzmanlık belgesine kavuşabilmeleri için LSTS (Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi) üzerinden elektronik ortamda başvuruda bulunmuş olmaları gerekir.

İlk kez lisans belgesi için başvuruda bulunan adaylar ile, daha önce de başvuruda bulunmuş lisans sahibi olanların izleyecekleri yollar birbirinden farklıdır.

İlk kez Lisans Belgesi Başvurusunda Bulunacak Olan Adayların İzlemesi Gereken Yollar

LSTS üzerinden gerçekleştirilecek olan başvuruda adayların öncelikle yeni bir şifre almış olmaları gerekir. Bu şifre sayesinde sisteme giriş yaptıktan sonra Kişisel Bilgiler, Eğitim Bilgileri, İletişim Bilgileri gibi alanları eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekir. Ardından Lisans Başvurusu başlığı altında belirtilen başvuru ücretini gerekli yerlere ödeyerek, başvuruda istenilen gerekli belgeleri kuruluşa, yani SPL’ye kargo yolu ile ya da bizzat ulaştırmaları gerekir.

Bu başvuru sürecinde adayların LSTS’den yeni bir şifre alabilmek için LSTS’ye ait olan internet sitesinden ( https://lsts.spl.com.tr/ )Yeni Şifre butonuna tıklayarak açılan menüde yer alan alanları tam ve doğru bir şekilde doldurmaları gerekir.

Oluşturulan şifrenin ardından sisteme Giriş butonuna tıklayarak giriş yapılır. Açılan ekranda sol kenarda yer alan Kişisel Bilgiler alanının doldurulmasının ardından da Kimliği Güncelle butonuna tıklanır ve bu bölümdeki işlem tamamlanır.

Kişisel Bilgiler menüsündeki işlemlerin tamamlanmasının ardından tamamlanması gereken bir diğer menü ise İletişim Bilgileri’dir. Bu butona tıklanarak ev adresine dair gerekli olan tüm bilgilerin doldurulmasının ardından Adres Bilgilerini Güncelle butonu ile bu kısımdaki işlem de sonlandırılır.

Yine eksiksiz olarak doldurulması gereken başka bir alanda Eğitim Bilgileri’dir. Bu butonda da yer alan alanları doldurduktan sonra Yeni Okul Ekle kısmından eğitim bilgilerinin tümü doldurularak işlem tamamlanır.

Sisteme eğitim bilgilerini de girdikten sonra lisans başvurusu ücretini ödeyebilmek için ekranda yer alan Lisans Başvurusu butonuna tıklamalı ve ardından başvuruda bulunulacak olan lisansın adının bulunduğu butona basılmalıdır.

Açılmış olan ekranda lisans başvurusu ücretini kredi kartı ile ödeyebilmek için bir Ödeme Yap ve Başvur butonu yer alıyor. Bu butona tıkandığında kredi kartı bilgilerinin girilip ödeme yapılabilmesi için bir ekran açılır. Söz konusu olan bu ekranda da 100 TL olan başvuru ücretinin ödemesi gerçekleştirilir ve sonrasında açılan sayfadaki Başvuru Aday Beyan Formu’nun bir adet çıktısı alınır.

Yukarıda bahsedilmiş olan tüm adımlar gerçekleştirildikten sonra da Başvuru Aday Beyan Formu, Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve Mezun olunan okuldan temin edilmiş olan diplomanın noter onayına sahip olan bir örneği elden ya da kargo yoluyla SPL kuruluşuna ulaştırılması gerekir.

Sermaye Piyasası Kurumlarında çalışan kişiler,  bu lisans başvuru evrakları bünyesinde çalıştıkları kurum tarafından SPL kuruluşuna ulaştırmaları gerekir.

Hiçbir Sermaye Piyasası Kuruluşu’nda çalışmayan kişiler ise söz konusu olan bu başvuru evraklarını doğrudan kuruluşa teslim etmeleri gerekir.

Kuruluşa iletilmiş olan bu evraklar kuruluş uzmanları tarafından incelenir, ardından da uygun görülen lisans başvuru işlemleri, yetkililer tarafından LSTS üzerinden onaylanarak bu şekilde tamamlanır.

Daha Önce Lisans Başvurusunda Bulunan Kişilerin İzlemesi Gereken Yollar

Daha öncesinde lisans başvurusunda bulunmuş olan kişiler ya da lisans sahibi olan kişiler başka bir lisans başvurusunda bulunacağı zaman Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi (LSTS) üzerinden yapacakları işlemlerde ilk kez başvuracaklara göre daha farklı yollar izler.

Söz konusu olan bu kişiler yapacakları başvuruda, daha önce sisteme giriş yaptıkları şifre ile giriş yapmaları gerekir. Ardından da Lisans Başvurusu butonu ile açılan sayfada başvuru ücretini ödeyerek gerekli olan belgeleri kuruluşa ulaştırmaları gerekir.

Daha önce kullandıkları LSTS şifresini unutan adayların, yine LSTS’nin internet sitesinde yer alan Şifremi Unuttum butonuna tıklayarak açılan ekrandaki bilgileri tam ve doğru bir şekilde doldurup yeni bir şifre edinmeleri gerekir.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.