Sigorta Eksperi Nedir, Nasıl Olunur?

Sigorta konusunda oluşan riskler sonucunda çıkan kayıp ve hasarın neden ve miktarlarını belirleyen, hasat gözetimi gibi işleri meslek olarak bağımsız ve tarafsız olarak yapan kişilere sigorta eksperi deniyor.

Sigorta eksperi olmak için neler gerekir?

Risklerin sigorta şirketine, önceden ödenmiş prim karşılığında iki taraf arasında yapılan sözleşme ismi olan sigorta ürünlerinde sağlıktan ferdi kazaya, hırsızlıktan yangına kadar yaşanan durumlardan kazalara aracın korunmasına yönelik verilen hizmettir.

Sigorta Eksperinin Görevi Nedir?

Ülkede ki veri rakamlara göre bin üzeri sigorta eksperi görev yapıyor. Eksperlerin en önemli görevi, sigorta edilen risklerin gerçekleşmesi sonucunda oluşan hasar ve kayıpların nitelik ve nedenlerini bir hassa kendileri inleyerek belirlenmesidir. Sigorta eksperi, söz konusu sigorta olmak üzere, sözleşme yapmadan önce ön ekspertiz raporunu hazırlayarak, hasar öncesinde ve hasar risk konusunda gözetim amaçlı bulunuyor.

Eğer bir eksper, ekspertizin görevini alırsa, levha kaydı silinir ve herhangi bir nedenle görevini yapamayacak durumdaysa, tarafların başka eksper atama gibi icra komitesinden bir eksper görevlendirme talebinde bulabilir. Sigortacılık işlemlerinde her branş alanında olduğu gibi uzman eksperler görevlendiriliyor. Her hasara bakmayan eksper, kendi uzmanlık alanına göre sigorta şirketi eksperlerin görevlerini belirliyor.

Sigorta Eksperi Nasıl Olunur?

Eksperlik alanında faaliyette bulunmak için kişilerin, medeni hakları kullanma yetkisine sahip, Türkiye de yaşayan ve iflas etmemiş olması gerekiyor. Kara araçları üzerinde eksperlik yapacak kişilerde aranan özellik az iki yıllık, diğer sigorta alanında branşların dört yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun olma şartı aranıyor.

Sigorta eksperliği mesleğini yapacak kişilerin ücretleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirleniyor. Adaylar, hazine müsteşarlığı eğer eksper ihtiyacı olduğuna karar verilirse, ülke ya da il bazında yaklaşık olarak üç ay süreye tabi tutulan eksperlik kurslarına katılır ve başarı ile kursun tamamlanması şartı buluyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.