GündemSıfır ve İkinci Elde En Uygun Konut Kredisi Faizi Ne oldu?

Sıfır ve İkinci Elde En Uygun Konut Kredisi Faizi Ne oldu?

Sıfır ve İkinci Elde En Uygun Konut Kredisi Faizi Ne oldu?

Bankaların kampanyalarının artması ile sıfır ve ikinci el konuta sunulan faiz oranları değişti. Sıfır ve ikinci el daireler için en uygun konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu?

Geçtiğimiz senenin ikinci yarısından sonrasında konut kredisi faizleri hızla geriledi. Kamu bankalarının öncülük etmiş olduğu indirimlerle %1’in altına inen faiz oranları konut satışlarını üstün dereceli düzeyde arttırdı.

2019 senesinde yurt genelinde ikinci el konut satışları 837.047 olurken sıfır konut satışı 511.682’ de kaldı. İkinci el konuta talebin artması ve sıfır konutların fiyatlardan dolayı ikinci planda kalması üstüne kamu bankaları harekete geçti.

Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım ile Vakıf Katılım bankaları Ocak ayından itibaren sıfır konutları ekonomiye kazandırmak için daha cazip faiz oranları sunmaya başladı.Destek sonrasında sıfır konut için faiz oranları %0.79’a düştü. Güncel olarak en düşük konut kredisi faizi bu oranda sunuluyor. Kamu bankaları ikinci el satışlarında ise %0.94 faizle kredi kullandırıyor.

Faizlerin inmesi ile senenin ilk iki ayında sıfır konut satışları artsada halen ikinci el konut daha çok talep ediliyor. İkinci el konut için en uygun faiz oranları devamlı değişse de sonrasında aylarda genel anlamda %0.87 – %0.90 bandında yer aldı. Güncel olarak ikinci el konutta en düşük oranı Türkiye Finans Katılım Bankası %0.93 olarak sunuyor. Söz mevzusu oran yalnız 5 yıl vadeye kadar geçerli. 15 yıl vadeye dek en düşük faiz %0.94 ile gene kamu bankalarında içeriyor.

Geçtiğimiz hafta coronavirus önlemleri kapsamında konut kredisi peşinatları %20’den %10’a düşürüldü. Söz mevzusu hamlenin tutarları yüksek olan sıfır konutlardaki peşinat miktarınının azalmasını sağlayarak talebi arttırması umut ediliyor.

500.000 TL değerde bir konut için 100.000 TL peşinat ödeyerek bankalardan en fazla 400.000 TL kredi kullanılabiliyorken karar sonrasında aynı konut için bankalardan 450.000 TL kredi kullanılıp yalnız 50.000 TL peşinatla alınabiliyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına bakılırsa 400.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede en düşük aylık taksit miktarı 5.200 TL oluyor. İlgili krediye vade sonunda toplam 220.000 TL faiz ödemesi yapılıyor. 10 yıl sonunda bankaya meydana getirilen toplam anapara ve faiz ödemesi harcamalar hariç 620.000 TL’ ye denk geliyor.

Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

2 × one =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
267TakipçilerTakip Et
1,450TakipçilerTakip Et