Seçime Rağmen Konut Satışları Düşmedi

Türkiye'nin 16 Nisan'da gerçekleştirdiği referandum öncesi ve sonrasında tüm piyasalar sakinleşerek oluşacak sonuçları ve gerçekleşecek ekonomik reformlara odaklanmış vaziyetteyken konut sektöründe satışlar hız kesmeden devam ediyor.

Türkiye’nin 16 Nisan’da gerçekleştirdiği referandum öncesi ve sonrasında tüm piyasalar sakinleşerek oluşacak sonuçları ve gerçekleşecek ekonomik reformlara odaklanmış vaziyetteyken konut sektöründe satışlar hız kesmeden devam ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Mart ayına dair emlak sektörü verileri, satışların bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 10 oranında artış gösterdiğini gözler önüne seriyor. Referandum aşamasında halkın konut sahibi olmaktan vazgeçmediğini ve bütçesine uygun konutları tercih ettiğini gösteren Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri, 2017 yılının Mart ayı içerisinde 128 bin 923 adet konut satışı gerçekleştiğini ortaya çıkarttı. Daha önce de paylaştığımız bu bilgiler ile birlikte İstanbul’da 22 bin 443 konut satışı gerçekleşirken, ikinci sırada yer alan Ankara’da 15 bin 4 adet konut satışı, İzmir’de ise 8 bin 59 adet konut satışı gerçekleşti.

“Türkiye’nin Genel Gündemi Siyasetle Şekilleniyor”

Türkiye gündeminin etkin bir şekilde siyasi hareketlere göre şekillendiğini belirten BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, referandum aşamasında da Türkiye’de hayatın normal seyrinde devam ettiğini belirterek, yatırımların beklenen değerlerin çok üzerinde gerçekleştiğini aktardı.

Emlak sektörünün en hareketli aylarının Mart, Nisan ve Mayıs ayları olduğunu belirten Bezci, her yıl içerisinde en fazla konut satışının bu aylar içerisinde gerçekleştiğini belirtti. Ülke gündeminde anayasa değişikliğinin önemli bir yer kapladığını belirten Bezci, 16 Nisan referandumunun hem öncesinde, hem de sonrasında tüm halkın gündeminin referandum sonuçları üzerine olduğunu belirtirken, bu durumunun piyasalarda yatırımların aksayacağı, azalacağı, hatta durma seviyesine yaklaşacağının tahmin edildiğini aktardı.

Bezci, yaptığı açıklamada beklentilerin tam tersine 2017 yılı boyunca konut satışlarının ivmeli bir şekilde arttığını aktarırken Ocak ayında ülke genelinde 95 bin 389 adet konut satışı, Şubat ayında 101 bin 468 adet konut satışı gerçekleştiğini hatırlatarak, Mart ayında bu sayının 128 bin 923’e kadar çıktığını belirtti.

Konut satın alımı ile emlak sektörüne katılan yatırımcıların ve vatandaşların, Türkiye’nin geleceğine duyulan güveni temsil ettiğini belirten Bezci, 2017 yılı içerisinde yeni bir konut satış rekoru kırılabileceğini aktardı.

“Yeni Bir Konut Satış Rekoru Gelebilir”

BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, yaptığı açıklamada 2016 yılı içerisinde 1 milyon 341 bin 353 adet konut satışı gerçekleştiğini belirtirken, 2017 yılının ilk aylarında artan ivmelenmeyle birlikte yeni bir rekorun habercisi olduğunu aktardı.

2016 yılının ilk üç ayı içerisinde toplam 303 bin 464 adet konut satışı gerçekleştiğini belirten Bezci, 2017 yılının ilk üç ayı içerisinde ise 325 bin 780 adet konut satışı gerçekleştiğini aktardı. Oluşan bu farkın tüm yıl boyunca devam etmesiyle birlikte yeni bir rekor kırılacağını belirten Bezci, sektörün bu konuda oldukça umutlu olduğunu aktardı.

 

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.