Emlak Sanayiciler Müjde! Emlak Vergisi Kalkıyor!

Sanayiciler Müjde! Emlak Vergisi Kalkıyor!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Faruk Özlü, geçtiğimiz günlerde, Sanayi sicilini almış olan tüm sanayiciler için emlak vergisinin kaldırılacağına dair önemli bir açıklamada bulundu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Faruk Özlü, geçtiğimiz günlerde, Sanayi sicilini almış olan tüm sanayiciler için emlak vergisinin kaldırılacağına dair önemli bir açıklamada bulundu.

Açıklamalarında kendisine bu emlak vergisinin kaldırılması ve yapı denetimi hizmet bedelinde yapılacak olan indirim ile alakalı sorulan bir soruya cevap olarak Bakan Faruk Özlü, Organize Sanayi Bölgeleri adına daha önce getirilen emlak vergisinin yıllık ortalama 360 milyon Türk Lirası civarında olduğunu ve bu verginin kaldırılması için çalışmalar başlatıldığını açıkladı. Ayrıca sanayi siteleri için getirilmiş olan yapı denetim hizmet bedelinde indirim sayesinde yıllık 127,8 milyon ek olarak bir hak sağlandığını da belirtti. Bu sebeple sanayi siteleri için daha önceden getirilen bu emlak vergisinin kaldırılmasını sağlayacaklarını vurguladı.

Bunların yanında açıklamalarında, yurt dışına da Organize Sanayi Bölgesini (OSB) kurulabileceğini belirten Bakan Faruk Özlü, yurt dışı için organize sanayi bölgesi kurma imkânı sağlayacaklarını, bu sebeple de Bakanlar Kurulundan yetki alacaklarını açıkladı. Sağlanacak bu imkân vesilesiyle, yurt içerisinde başarılı olan Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB), yurt dışında da kurularak faaliyet gösterebileceklerini duyurdu.

Bunların yanı sıra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, özel sektörlerinde özel endüstri bölgesi kurabilmeleri için yardımcı olacaklarını belirterek, deniz doldurma yolu ile, endüstri bölgelerinin kurulması için imkan tanıyacaklarını da açıkladı. Bunlara örnek olarak da Trabzon – Arşin bölgesini gösterdi.

Samsun, Rize, Isparta, Malatya, Konya, Elazığ ve Uşak’ta yer alan sanayi sitelerinin taşınması için hazırlıkların başlayacağını da hatırlatan Faruk Özlü, toplam olarak 135 sanayi sitesi ve bununla beraber 63 bin 649 iş yerinin taşınacağını, taşınma bedelinin ise yaklaşık 19 milyar Türk Lirası olduğunu açıklamaların a ekledi.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

twenty + 6 =

5,259BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et
1,536TakipçilerTakip Et