Ramazan Pidesine Zam Yolda!

Vatandaşlar Ramazan pidesinin bu yıl kaç liraya satılacağını merak ederken, fiyatlara yüzde 20 ile 40 arasında zam yapılabileceğinin sinyalleri verilmeye başlandı.

Vatandaşlar Ramazan pidesinin bu yıl kaç liraya satılacağını merak ederken, fiyatlara yüzde 20 ile 40 arasında zam yapılabileceğinin sinyalleri verilmeye başlandı.

İstanbul Ticaret Odası’na üye işletmeler Ramazan pidesinin fiyatını maliyetlere göre kendileri belirleyecek. Kentte odaya başlı olarak üretim yapan fırın sayısı 2 bin 250 olarak açıklandı. 600 fırın ise Esnaf ve Sanatkarlar Odasına bağlı olarak üretim yapıyor. İstanbul Ticaret Odası üyelerine serbest piyasa kurallarını uygularken, bu da 2 bin 250 fırının fiyatı kendisinin belirleyeceği anlamına geliyor.

İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Ahmet Zeki Sarıhan, Ramazan pidesi fiyatları hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Sarıhan, “İstanbul’da üretim yapan fırınlar pide fiyatlarını maliyetlere göre belirleyecek. Bu nedenle kent genelinde fiyatlar ilçeden ilçeye hatta fırından fırına dahi değişebilir” dedi.

Ramazan ayına özel olarak üretilen pidenin maliyetlerinin yüksek olduğuna işaret eden Sarıhan, “Ramazan pidesinde kullanılan unun kalitesi yüksek. Geçtiğimiz yıl pide üretiminde kullanılan unun çuval fiyatı 65 lirayla 80 lira arasında değişti. Bu yıl fiyatlar 70 lira ile 90 lira arasında değişiyor. Bu nedenle Ramazan pidesinin fiyatın yükselmesi normal bir durum” şeklinde konuştu. “Bu etkenlerin yanında pide ustalarına ödenen maaşta farklı” diyen Sarıhan, Ramazan pidesine zammın kapıda olduğunun sinyallerini verdi.

Ahmet Zeki Sarıhan ramazan pidesi hamurunun işçiliğine de dikkat çekti. “Ramazan pidesinin yoğurmasından şekillendirilmesine kadar her işlem meşakkatli. Bir pide ustasına verilen maaş 2 bin lirayla 5 bin lira arasında değişiyor. Tüm bunlar değerlendirildiğinde Oda olarak özellikle büyük kentler için sabit bir fiyat açıklamıyoruz” diyen Sarıhan, fiyatları serbest piyasanın belirleyeceğini kaydetti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.