Piyasadaki Mağduriyeti Önlemek İçin Yeni bir Düzenleme Yolda!

Kentsel dönüşüm çalışmaları dahilinde müteahhitlerin zorunluluklarından ötürü meydana gelen mağduriyetleri ortadan kaldıracak yeni bir düzenleme için çalışmalara başlandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarında ikinci el konut piyasası ve günlük ev kiralamaları konularına değinen Bakan Tüfenkçi, kentse dönüşüm projeleri dahilinde müteahhitlerin kendisini dolandırdığını belirten vatandaşlar hakkında da konuştu. Kabul edildiği takdirde bir formül getireceklerini, yalnızca tamamlama sigortası olarak değil, inşaat şirketlerinin teminat ya da teminat gibi bir güvence sağlamasına da imkan tanıyacaklarını dile getirdi.

Vatandaş Teminatlı Projelere Daha Çok Yatırım Yapacak

Teminat sigortası, tamamlama sigortası sisteminin yeteri kadar işlemediğini ifade eden Bakan Tüfenkçi, tüketicilerin haklarının korunması adına banka teminat mektupları ya da buna benzer güvenceler sağlanması üzerine çalışmalarında sona gelindiğini, bahsi geçen bu düzenlemeyi torba yasaya dahil etmeyi planladıklarını açıkladı. Böylece tüketicilerin mağduriyetini engellenmiş olacağını, bu düzenlemeleri konut sektörü ile görüşmeler yaparak gerçekleştirdiklerini, bu düzenlemelerin konut satışlarının artmasına katkı sağlamasını istediklerini, vatandaşların teminatlı ya da sigortası tamam olan projelere daha güvenli bir şekilde yatırım yapabileceklerini açıklamalarına ekledi.

İlgili:  Veraset İlamı Çıktıktan Sonra Yapılacak İşlemler

İkinci El Emlak Piyasası da Düzenlenecek

İkinci el emlak piyasasına yönelik yönetmeli çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, hafta içerisinde sektörün 26 hissedarı ile son toplantısını gerçekleştireceğini dile getirdi. Yönetmelik hakkında ayrıntı veren Bakan Tüfenkçi, ikinci el otomotiv sektöründe olduğu üzere bu sektörde de herkesin emlakçılık faaliyetlerini yürütmesini istemediklerini, mevcut emlakçıların haklarının korunması ile beraber bundan sonra emlakçı olabilmek için eğitim ve belge alanların bu faaliyetleri yürütmesini istediklerini anlattı. Komisyon oranlarının belirlenmesini, ekspertiz hizmeti verecek olan uzmanların kimliklerinin ve vasıflarının belli olmasını, vatandaşların yalnızca bir emlakçıya bağımlı olmadan, belli süre içerisine satılmayan gayrimenkulünü başka bir emlakçıya verebilmelerini ve internet üzerinden gerçekleştirilen emlak işlerinin bir disiplin altına alınmasını istediklerini de anlattı.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.