Özhaseki: Kentsel Dönüşümde Yeni Tedbirler Aldık

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, geçtiğimiz günlerde Kayseri'de sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen "İnşaat Sektör Zirvesi" programında konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, geçtiğimiz günlerde Kayseri’de sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen “İnşaat Sektör Zirvesi” programında konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, İnşaat Sektör Zirvesi programında yaptığı konuşmada kentsel dönüşüm ile alakalı yeni tedbirlerin alındığını ve yine kentsel dönüşüm ile alakalı düzenlemelerin kapıda olduğundan bahsetti. Konuşmasında, Anadolu coğrafyası içerisinde önemli şehirlerin yer aldığına değinen Özhaseki, bu topraklar içerisinde yer alan birçok şehrin binlerce yıla uzanan tarih barındırdığını aktardı.

“Kimliksiz Şehirlere Sahibiz”

Konuşmasında, Türkiye’nin dünyanın en eski şehirlerine sahip olmasına rağmen, Batı’ya oranla çok iyi aşamalar katedildiğinin söylenemediğini aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin en eski medeniyetlere sahip olmasına rağmen çarpık ve sağlıksız bir kentleşme sorununa da sahip olduğunu aktardı. Aynı zamanda şehirleri “kimliği olmayan şehirler” olarak tanımlayan Özhaseki, şehirlerde yer alan yapıların sağlıksız olması ve çarpık bir kentleşmeye tabii olması sebebiyle, depreme dayanma konusunda neredeyse yok denecek kadar az başarılı yapıların bulunduğunu aktardı.

Son 100 Yılda 6 Üzerinde 56 Deprem!

Geride kalan 100 yıllık süre zarfında şiddetinin 6 üzerinde olduğu toplam 56 deprem yaşandığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yaşanan bu depremlerde toplam 82 bin insanın hayatını kaybettiğini aktardı.

Aynı zamanda yapılan araştırmalardan bahseden Özhaseki, 2030 yılına kadar olan 13 yıllık süre zarfı içerisinde çok büyük bir depremin İstanbul’da beklendiğini hatırlatarak, kentsel dönüşüm ile alakalı önemli tedbirlerin alındığını ve önümüzdeki süreç içerisinde alınan bu tedbirlerin yasalaştırılarak sunulacağını aktardı.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

fifteen − seven =