Oturma Odası Duvar Rengi Nasıl Seçilmeli?

Ev dekorasyonu yaparken öncelikle oturma odanızdan başlayacaksanız, bu odanın rengi ile işe başlayabilirsiniz.

Oturma Odası Duvar Rengi Nasıl Seçilmeli?

Ev dekorasyonu yaparken öncelikle oturma odanızdan başlayacaksanız, bu odanın rengi ile işe başlayabilirsiniz.

Tabi ki yapmanız gerek şey öncelikle bu odanın tümün aynı renge mi yoksa farklı renklerde bölüm bölüm boyayacağınıza mı karar vermenizdir. Oturma odanızın metrekaresi de söz konusu olan bu tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Eğer ki oturma odanızın boyutu küçük ise, dekorasyon fikirleri arasında daha çok nötr, bej – kırık beyaz gibi açık ve pastel tonlardaki duvar renkleri yer alır. Hatta bu odalar için güvercin grisi tonundaki renk daha şık duracaktır. Geniş ve büyük olan oturma odaları içinse daha çok canlı ve parlak renkler önerilir.

Ayrıca yine oturma odası dekorasyonunda odanızın ne renk olacağına karar vermeden önce odanızın ne kadar gün ışığı aldığına da dikkat etmeniz gerekir. Bir renge karar vermeden önce bir duvarınızın küçük bir bölümüne seçim yapacağınız renklerden birini uygulayabilir ve bir gün boyunca o rengin içeri giren gün ışında ne gibi değişikliklere uğradığına ya da ne kadar doğru bir tercih olup olmadığına uygulamalı olarak bakabilirsiniz.

Bunların yanı sıra oturma odanızda nasıl bir etki yaratmak istediğinizde yine renk seçimi yaparken önemli bir etken olacaktır. Eğer ki oturma odanızda meditasyon etkisi yaratmak istiyorsanız, tercih edeceğiniz açık tonlardaki yeşil ve mavi rengi ile sakinleştirici ve huzur sağlayan bir ortam elde edebilirsiniz.

Ya da bunun aksine oturma odanızda daha dinamik bir ortam elde etmek istiyorsanız, her duvar için farklı renk kullanabilir, bir duvarınızı limon yeşili gibi bir renge boyarken diğer duvarınızı da pembe rengine boyayarak cesur bir tercih yapabilirsiniz.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.