GayrimenkulEks

Ön Ödemeli Konut Satışında Cayma Süresi 24 Aya İndi!

Ön Ödemeli Konut Satışında Cayma Süresi 24 Aya İndi!

Ön ödemeli konut satışında tüketicinin cayma hakkı süresi 36 ay iken 24 aya çekildi. 

Ön Ödemeli Konut Satışı Sistemi Düzenlendi

Ön ödemeli konut satışı sisteminde yapılan düzenleme ardından, tüketicinin cayma hakkındaki süre 36 aylık dilimden 24 aya geriledi. Düzenleme öncesinde konut satın almak için ön ödeme yapan tüketici bir neden göstermeden cayma hakkını 36 aya kadar kullanabilmekteydi.

Ön ödemeli konut satışı sözleşmesinin iptal edildiği durumlarda konut satışı yapan şirket yüzde 2 oranında tazminat alma hakkına sahipken, düzenleme sonrasında bu oran yüzde sekize kadar yükseldi. Düzenleme bu kapsamda incelendiğinde sözleşme tarihini takip eden 3 aylık zaman diliminde sözleşmeden dönülmesi halinde, satıcı şirket tüketiciden sözleşmenin yüzde 2’lik bölümünü tazminat olarak talep edecek. 3 ile 6 ay arasında iptal edilen sözleşmeden ise satıcı yüzde 4 oranında, 6 ile 12 ay arasında iptali söz konusu olan sözleşmeden yüzde 6 oranında, 12 ile 24 ay arasında iptal edilen sözleşmelerden ise yüzde 8’lik bölüm kadar tazminat isteme hakkına sahip olacak.

180 Gün İçerisinde Geri İade Yapılacak

Düzenlemede ele alınan diğer bir konu ise konut satın alan kişiye paranın iade edilmesi konusu oldu. Buna göre satış yapan firma tüketiciye en fazla 180 gün içinde geri ödeme yapmak zorunda kalacak. Bu düzenlemeyle konut üreticisi firmalar yeni haklar elde etti.

Firmalar yanında tüketicilerde düzenleme kapsamında bazı avantajlar kazandı. Bu avantajlardan en çok dikkat çeken, konut satıcısı firmanın yükümlülüklerini yapmaması konusunda kendini gösterdi. Buna ek olarak alıcının vefat etmesi, kazancının düşmesi ya da işini kaybetmesi halinde; ön ödeme şartlarını yapamayacak hale düşmesi gibi durumlar oluştuğunda alıcı herhangi bir tazminat ve bedel ödemeden cayma hakkını elde etti.

Proje değişikliklerine yönelikte maddelerin yer aldığı düzenlemeye göre, proje sahipleri yasal zorunluluk kapsamında değişiklik yaparsa; değişiklikten doğan giderleri tüketiciden talep edebilecek.

Düzenleme öncesinde bu talep yüzde 2 iken bu oran düzenlemeyle yüzde 8’lik orana kadar çıktı.

Benzer:  3 Yönetmelik Değişti! Artık Ön Ödemeli Konut Satışlarında Sigorta Zorunluluğu Var!
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Banka Faiz Oranlarının Artması Konut Satışlarını Vurdu!
Bu Adalar Satılık! Kendine Ait Adası Olsun İsteyenler Dikkat!
Emlak Konut GYO: Her Başvurana İnşaat Ruhsatı Verilmemeli!
4.200 Bina Yıkılacak! Rize Şehir Merkezi Yer Değiştirecek!
GYODER’den Gayrimenkul Sektörüne Yeni Bir Rapor Geliyor!
Uyarılar Devam ediyor! Gayrimenkulde Stoklar Giderek Artıyor!
Bina İzin Belgelerinde Daire Sayısında Artış Görüldü!
Konut Üreticilerinin Yeni Gözdesi Pendik Oldu!
Doğu Karadeniz Arap Yatırımcıların Gözdesi Oldu!
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor! Hangi Hastaneler Dönüştürülüyor?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ