Öğrencilerden Ankara’ya İlgi! İlçe İlçe Satılık ve Kiralık Ev Fiyatları!

Üniversitelerde her sene öğrenci sayılarında artış meydana geliyor. Bununla doğru orantılı olarak da üniversite bulunan şehirlerdeki nüfuslar gün geçtikçe artıyor. Her sene eylül ayında öğrenci göçleri yaşanıyor. En çok öğrenci bulunan şehirlerden biri de Ankara.

Öğrencilerden Ankara'ya İlgi! İlçe İlçe Satılık ve Kiralık Ev Fiyatları!

Üniversitelerde her sene öğrenci sayılarında artış meydana geliyor. Bununla doğru orantılı olarak da üniversite bulunan şehirlerdeki nüfuslar gün geçtikçe artıyor. Her sene eylül ayında öğrenci göçleri yaşanıyor. En çok öğrenci bulunan şehirlerden biri de Ankara.

Ankara’da üniversite bulunan ilçelerde, özellikle de kampüs yakınlarında yurt, apart ve ev arayışları artış gösteriyor. Ev arayışlarının artması ise emlak sektörünü olumlu yönde etkiliyor.

Resmi gazetelerde yayınlanan haberlere göre Ankara’daki üniversite sayısı toplamda 18 tane. Bu 18 üniversitenin 8 tanesi devlet üniversitesi, 10 tanesi ise özel üniversite. Ankara’nın hem gelişmiş ve büyük bir şehir olması hem de sosyal imkanlarının çok fazla ve köklü olması, prestijli üniversitelerin yer alması sebebi ile üniversite öğrencilerinin en çok tercih ettiği şehirler arasında yer alıyor.

Ankara’da üniversite okumak hem sosyal açıdan hem de büyük şehir olması bakımında pek çok artı yönler kazandırıyor. Ancak yurt ve apart bulamayan ya da yurt ve apartlarda kalmak istemeyen öğrenciler ev arayışlarına giriyor. Ankara öğrenci evlerinin de en çok bulunduğu şehir aynı zamanda. Ev arayışlarının artması, öğrencilerin evde kalması hem gayrimenkul sektörünü canlandırıyor hem de sektöre olumlu yönde bir etkisi oluyor.

250.000’den fazla öğrencisi bulunan Ankara için bu sene de gayrimenkul piyasasının canlanması bekleniyor. Öğrenciler ve aileleri şimdiden ev arayışlarına girmiş durumdalar. Peki Ankara’da ev fiyatları ne kadar?

Ankara’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Çankaya Ev Kiraları

Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, Bilkent Üniversitesi, TED Üniversitesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin bulunduğu ilçe Çankaya’da öğrenci evleri çok fazla sayıda. Ankara’da satılık evler incelendiği zaman genel olarak ise 3+1 daire fiyatları yaklaşık olarak 300.000 TL. Çankaya’da ev kiraları incelendiği zaman 1+1 ve 2+1 evlerin kiralarının 1.000 TL ve üzerinde olduğu görülmekte.

Yenimahalle Ev Kiraları

Ankara’nın Yenimahalle ilçesi de benzer şekilde en çok öğrenci evlerinin bulunduğu bölge. Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nden pek çok öğrenci Yenimahalle’de konaklıyor. Ankara Yenimahalle ev kiraları incelendiği zaman ise yine 1.000 TL ve üzerinde olduğu görülmekte. Ancak Yenimahalle satılık ev kiraları Çankaya’ya göre bir nebze de olsa daha ucuz. Satılık evler bu civarda 250.000 TL’den başlıyor.

Etimesgut Ev Kiraları

Etimesgut ev kiraları diğerlerine göre daha ucuz. Bu bölge’de Çankaya Üniversite ve Başkent üniversitesinin fakülteleri yer alıp, kiralar da 500 TL’den başlıyor. Satılık evler ise 70.000 ile 150.000 TL arasında değişiyor.

Türkiye’de öğrencilerin en çok yaşadığı şehirler arasında 1. sırada İstanbul, 2. sırada ise Ankara yer alıyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.