Mutfaktaki Çöp Kutusu İçin En Doğru Yer!

Mutfak çöpü, evinizde mevcut bulunan böcek türleri ve mikropların en çok bulunduğu yerlerden biridir. Bu sebeple de büyük önem taşıyan mutfak çöpü için birkaç basit önlem alarak mutfak hijyeninizi koruyabilir ve çöplerin sağlığınıza zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Peki, hem sağlığınız, hem de ev dekorasyonunuz için mutfak çöpünün yeri neresi olmalıdır?

Özellikle sağlığınız açısından mutfak çöpünüz için önerilen dekorasyon fikirlerinin başında, elinizin altındaki en uygun yere yerleştirmeniz yer alır. Çünkü çöplerinizi ne kadar az dolaştırırsanız, mikroplarınızın mutfağınıza yayılmasına da o kadar engel olursunuz. Bu sebeple de çöpünüzü koyabileceğiniz en doğru tercih, kapaklı tercih edilen çöp kovalarını, lavabonuzun tam altındaki mutfak dolabına monte ederek kullanmak olacaktır.

Bazı ev hanımları, mutfak tezgahının üzerine ağzı açık şekilde küçük bir çöp kutusu koymayı tercih ederler. Fakat bu davranış mutfak dekorasyonu açısından da kötü bir görüntü oluşturmakla beraber sağlığınız bakımından da oldukça tehlikelidir. Çünkü tezgah üzerinde bulunan çöp kutusu sayesinde tezgahınızda oluşan mikrop ve bakterilerin yiyeceklerinize bulaşma ihtimali oldukça yüksektir.

Günlük olarak çöp atmıyorsanız ne yapmanız gerekir?

Eğer ki kalabalık bir aile yapısına sahipseniz ve dolayısıyla çok fazla çöpünüz oluyorsa, bu çöpleri mutlaka günlük olarak atmaya dikkat etmelisiniz. Fakat bunu yapmak mümkün olmuyorsa da çöpünüzün ağzını sıkıca bağlayarak balkon gibi evinizin dışında bir yerlerde bekletmenizde fayda var. Bazı dekorasyon fikirleri arasında çöp öğütücü kullanılması da önerilir.

Nasıl bir çöp kovası tercih edilmelidir?

Mutfak çöplerinizi koyabileceğiniz en doğru materyal kapaklı olan kovalardır. Ayrıca seçtiğiniz kovanın koku yapmayacak malzemeden ya da paslanmaz çelikten yapılmış olmasına da dikkat etmenizde fayda var.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.