GayrimenkulEks

Müteahhitler İçin Kriter Düzenlemesi Yolda!

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, İNTES ve TSE, gerçekleştirecek oldukları protokolde, inşaat sektöründe müteahhitler için kriter belirleyecek.

Müteahhitler İçin Kriter Düzenlemesi Yolda!

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, İNTES ve TSE, gerçekleştirecek oldukları protokolde, inşaat sektöründe müteahhitler için kriter belirleyecek.

İnşaat sektöründe müteahhitler için uzun zamandır beklenen haber geldi. Konu ile alakalı olarak yapılan açıklamalara göre, sektörde yeni bir dönemin başlangıcı sayılacak Türk Standartları enstitüsü (TSE) ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) bir araya gelerek gerçekleştirecekleri protokol toplantısında, müteahhitlere yönelik kriter belirleyecekler.

Söz konusu olan bu iki dev arasında “Yapım Müteahhitlik İşletmelerinin Kriterlerinin Belirlenmesi ve Belgelendirilmesi” maksadı ile iş ortaklığı protokolüne imza atıldı.

İNTES tarafından bu alanda uzman olan kişiler tarafından kurulacak olan heyet, yapım müteahhitliği için bir takım kriterler belirleyecek ve belirlenen kriterlerin yayımlanması ile beraber de belgelendirme işlemlerine başlanmış olacak.

Konu ile alakalı olarak basın mensuplarına bir takım açıklamalarda bulunan İNTES Başkanı Celal Koloğlu, müteahhitlerin kriterlerinin belgelendirme aşamasında sıkı denetimin yapılacağını ifade ederek, yapılan düzenlemelerinde ardından söz konusu olan sektörün TSE güvencesi altında, tarafsız, güvenilir ve şeffaf bir şekilde faaliyet göstereceğini anlattı.

Kriter Olmaması Herkesin Müteahhit Olmasına Neden Oldu

İNTES Başkanı ayrıca açıklamalarında, Türkiye’de şimdiye kadar müteahhitler için bir kriter belirlenmemiş olmasının, müteahhitlik mesleği icra etmek isteyenlerin lisans ve yeterliliklerin incelenmemiş olmasının, bu işten anlayan – anlamayan herkesin direkt olarak müteahhit olmasına neden olduğunu ifade etti. Bunun ile beraber Türkiye’deki müteahhitlerin sayısının net olmamak ile beraber yüz binleri aştığını dile getiren Celal Koloğlu, müteahhitlik sektörüne giriş yapabilmek için bir sınırlama koyulması gerektiğini, işini gerektiği şekilde yapamayan müteahhitlerin varlık göstermesine sebep olduğunu da dile getirdi.

Benzer Haber:  Cumhurbaşkanı’ndan Kanal İstanbul Açıklaması!

İnsan hayatına direkt olarak bağlantılı olan bu mesleğin herkes tarafından yapılmaması gerektiğine ve buna bir sınır koyulmasının gerektiğine vurgu yapan Koloğlu, sektördeki kontrolsüz büyüyen müteahhit sayısının önüne geçilmesi gerektiğini, Türkiye’nin deprem bölgesi olan bir ülke olması sebebiyle işini layıkı ile yapabilecek müteahhitlerin sektörde olması gerektiğini ve bu nedenle de bu kriterlerin belirlenmesi ile beraber sektörde yeni bir başlangıç yapılacağını açıklamalarına ekledi.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Engelliler için 2018 TOKİ Konya Konutları!
Dar Gelirliler için 330 TL’den Başlayan Taksitle 2018 TOKİ Şanlıurfa Konutları!
TESK, Benzin ve Mazot Vergilerine İndirim İstiyor!
Global Gayrimenkul, 2400 TL Maaşlı ve Yüzde 10 Primli Gayrimenkul Danışmanı Alımları Yapacak!
Müteahhitlerin İş Bitirme Belgesi İsyanı!
Pek Çok Farklı Rekor İle Dünya Üzerinde Tek Olacak!
Başbakan Yıldırımdan O Dev Projeye Ziyaret!
Kira Stopajlarına İndirim!
Halkbank’tan 180 Ay Vadeli 100.000 TL Konut Kredisi İmkânı!
Kentsel Dönüşüm Atıklarında Kansorejen Madde Tespiti
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ