EmlakMarkalı Konut Yatırımlarında En Hızlı Amortisman Esenyurt’tan!

Markalı Konut Yatırımlarında En Hızlı Amortisman Esenyurt’tan!

TSKB Gayrimenkul Değerleme araştırmalarına göre, markalı konut yatırımlarında en hızlı geri dönüş Esenyurt bölgesinden alınıyor. Konutların amortisman süreleri 19,3 yıl olarak belirlenen Esenyurt, İstanbul’un ortalamasının da üzerinde bulunuyor.

TSKB Gayrimenkul Değerlemem tarafından yapılan bir araştırma neticesinde markalı konut yatırımlarının 6 aylık değerlendirme raporu yayımlandı. Söz konusu raporun verilerine göre, İstanbul’da gerçekleştirilen markalı konut yatırımlarının en hızlı amortisman süresi 19,3 ile Esenyurt – Beylikdüzü bölgesi olduğu belirlendi.  Yine bu rapora göre geri dönüş süresinin en yavaş olduğu bölgenin ise Kadıköy bölgesi olduğu belirlendi. Bahsi geçen bölgede konutların amortisman süresinin 34.4 yıl olduğu tespit edildi. İstanbul’un yüzde 24.4 oranında bir ortalaması olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Esenyurt bu ortalamanın üzerinde olurken, Kadıköy ise bu ortalamanın altında kaldı.

Kiraların Düşük Olması Amortisman Süresini Etkiliyor

TSKB Gayri Menkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya konu ile alakalı olarak açıklamalarda bulundu. Amortisman süresinde, satış bedeline nazaran kira bedeli daha düşük olan bölgelerde bahsi geçen bu sürenin daha da uzadığını açıklayan Makbule Yönel Maya, Bağdat Caddesi gibi yerlerde konut satışları oldukça pahalı gerçekleştirilirken kira değerlerinin düşük olduğunu, dolayısıyla amortisman süresinin uzadığını ifade etti.

Bir takım basın mensupları tarafından konu ile alakalı olarak yapılan haberlere göre ise, Mart – Eylül aylarını kapsayan dönemde Esenyurt bölgesinde konut fiyatları 2.9 oranında artış gösterirken, Kadıköy bölgesinde ise konut fiyatları yüzde 0.5 civarında gerileme gösterdi.

Sancaktepe Bölgesinin Yıldızı Parladı

Yayımlanmış olan bu rapora göre, yine Mart – Eylül döneminde en çok yıldızı parlayan bölge Sancaktepe – Samandra – Sultanbeyli bölgesi oldu. Bahsi geçen bölgede konut fiyatları yüzde 8.2 civarında artış gösterdi. İstanbul genelinde ise söz konusu dönemde konut fiyatlarında görülen artış yüzde 3.9 olarak belirlendi.

Ayrıca bu rapora göre konut satışlarının Avrupa Yakası’nda arttığı, Anadolu Yakası’nda ise azaldığı ve Avrupa Yakası’nın amortisman süresinin 23.8 yıl olduğu tespit edildi.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Cansu Rukiyehttps://gayrimenkuleks.com
Cansu Rukiye - Emlak, Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

sixteen + sixteen =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
262TakipçilerTakip Et
1,457TakipçilerTakip Et