Manisa’da Sanayi İşçilerinin Konut Sorununa Çözüm Üretildi

Manisa’da TOKİ tarafından Yunusemre İlçe Belediyesi ve Manisa Organize Sanayi Bölgesinin (MOSB) iş birliği ile, 5 bin kişilik Organize Sanayi Bölgesi ve Gürle kurulması planlanıyor.

Manisa’da TOKİ tarafından Yunusemre İlçe Belediyesi ve Manisa Organize Sanayi Bölgesinin (MOSB) iş birliği ile, 5 bin kişilik Organize Sanayi Bölgesi ve Gürle kurulması planlanıyor.

Yaklaşık olarak 758 bin Türk Lirası değerinde olan bu konut projesi kapsamındaki 5 bin konutun 2 bini de organize sanayi bölgesinin işçileri için ayrılarak, onların bu konut sorununun çözülmesi hedefleniyor.

TOKİ tarafından MOSB ve Yunusemre Belediyesi ortaklığıyla gerçekleştirilecek olan Toplu Konut Alanı tanıtımı yapılarak, Gürle Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Kent Ofisi açılışı gerçekleştirildi. Açılışa diğer bölgelerdeki sanayiciler ile beraber, Manisa Valisi Yardımcısı Hüseyin Karameşe, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Merçi, Kaymakam Ahmet Erdoğdu, MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek ve Ak Parti İlçe Başkanı olan Berk Mersinli katıldı.

Tanıtım ve ofis açılışı esnasında yeni yapılacak olan projenin sunumunu, Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya yaptı. Kılıç Kaya yapmış olduğu sunumunda, Yunusemre Belediyesi sınırları içerisinde daha önce hayata geçirilmiş olan 5 bin 500 konuta sahip Akgedik Toplu Konut Alanının ardından şimdi de 5 bin konutluk yeni proje Gürle Toplu Konut Alanı projesi için hazırlıkların başladığını açıkladı. Manisa’nın en önemli sorunların biri olan konut sorununu çözebilmek için 2016 yılında bir süreç başlattıklarını dile getiren Kılıç Kaya, Gürle Mahallesi’nde yer alan 1 milyon 406 bin 723 metrekarelik arazinin Toplu Konut Alanı olarak ilan edildiğini de duyurdu. Böylelikle organize sanayi bölgesi çalışanlarının konut sorununu da çözmek adına yola çıktıklarını ve ayrıca OSB Kent kurulabilmesi için de MOSB ile birlikte protokol imzaladıklarını açıklamalarına ekledi.

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’de bu konu üzerine bir açıklamada bulunarak, TOKİ tarafından gerçekleştirilecek olan projede 5 bin konuttan 2 bin konutu işçiler için ayırarak, onların bu konut sorununu çözeceklerini ve asgari ücretli dar gelirli ailelerinde daha iyi barınma şartlarına kavuşmuş olacağını anlattı. Ayrıca Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, bölgede orta ölçekli sanayi sitesi yapabilmek adına da bir takım çalışmaların olduğunu dile getirdi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.