GayrimenkulEks

Maliye Bakanlığı Ev Alıp Satanları Uyardı!

Maliye Bakanlığı vatandaşları uyardı. Nakit ya da kredi farketmeden evlerin gerçek değerlerini bildirmelerini söyledi. Vatandaşlara müteahhit ve emlakçılardan fatura almamaları unutmamalarını söyledi.

Maliye Bakanlığı Ev Alıp Satanları Uyardı!

Ev alıp satanlar için Maliye Bakanlığından uyarı geldi.

Maliye Bakanlığı vatandaşları uyardı. Nakit ya da kredi farketmeden evlerin gerçek değerlerini bildirmelerini söyledi. Vatandaşlara müteahhit ve emlakçılardan fatura almamaları unutmamalarını söyledi.

Maliye Bakanlığından Uyarı!

Evler isterler nakit parayla alınmış olsun ister kredi ile alınmış olsun gerçek değerlerinin beyan edilmesi konusunda uyardı. 10 başlıklı uyarı metni hazırlayan bakanlık, ilk sırada tapu harcı ödemeleri yer almak üzere, bedel gösterirken düşükten gösterme, ekspertiz değeri gibi tüm konular için metin hazırladı.

Tapu Haçlarına Dikkat

Tapu Harçlarına dikkat çeken Bakanlık, harçların vergi değerinden az olmaması gerektiğini, bu nedenle de gayrimenkul değerinin gerçek değerinin olması gerektiğini söyledi.

Eğer tapu harçları eksik ödenirse hem alıcı tarafından hem de satıcı tarafından ceza alınacağını bildiren Bakanlık, daha az vergi ödemesi yapmak için ev faturasının az olmamasına izin verilmemesini söyledi.

Faturanızı Almayı Unutmayın!

Müteahhitlerden, inşaat şirketlerinden ya da komisyonculardan ödenen değer karşılığında kesinlikle fatura alınmasını söyleye Bakanlık, tapu müdürlüklerinde yetkisi olmayan kişilere tarafından yapılan işlemler sebebi ile mağduriyetlerin meydana geldiğini, kayıtsız olarak aracılık hizmetlerinin vergi kayıplarına sebep olduğunu söyledi.

Fatura vermeyen emlakçı ve aracıları vergi dairelerine ya da vergi iletişim merkezlerine bildirilmesini söyleyen Bakanlık, eğer ev alma ya da ev satma işlemleri başka şehirden oluyorsa bile ikamet edilen ilin tapu müdürlüğünden de o işlemlerin yapılabileceğini söyledi.

Benzer Haber:  Çevre ve Şehircilik Bakanı Tapu Harcı İndirimini Değerlendirdi

Bakanlık vatandaşlara, e-devlet üzerinden cep telefon numaralarını kaydetmelerini, kendi üzerlerinde olan gayrimenkullere ait tüm işlemlerde anında bilgilendirildiklerini söyledi.

Bunların yanı sıra yurtdışında da tapu işlemlerinin yapılabilineceğini söyleyen Bakanlık, gayrimenkul alım ve satım işlemleri üzerinden 5 sene  geçtikten sonra tekrar satışa çıkıyorsa değer artışı yaşandığından ötürü vergi ödemesi yapılması gerektiğini söyledi.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Kartal, Royal Garden ile Hayat Buluyor!
Remax Premium, Çok Sayıda Gayrimenkul Danışmanı Alımları Gerçekleştirecek!
Avrupalıların Yerini Ortadoğulu Emlak Yatırımcıları Aldı!
O Dev Firmanın Bulgaristan’da Açılan Mağazasına Yoğun İlgi!
Engelliler için 2018 TOKİ Konya Konutları!
Dar Gelirliler için 330 TL’den Başlayan Taksitle 2018 TOKİ Şanlıurfa Konutları!
TESK, Benzin ve Mazot Vergilerine İndirim İstiyor!
Global Gayrimenkul, 2400 TL Maaşlı ve Yüzde 10 Primli Gayrimenkul Danışmanı Alımları Yapacak!
Müteahhitlerin İş Bitirme Belgesi İsyanı!
Pek Çok Farklı Rekor İle Dünya Üzerinde Tek Olacak!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ