Maliye Bakanı Açıkladı: Bazı Vergiler Kalkabilir!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün yaptığı açıklamada bazı vergilerin kaldırılabileceğinin gündemde olduğunu, bunun sebebinin ise Türkiye Ekonomisi'nde yer alan yukarı yönlü ivmelenmeye destek için piyasa derinliğinin sağlamak olduğunu belirtti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün yaptığı açıklamada bazı vergilerin kaldırılabileceğinin gündemde olduğunu, bunun sebebinin ise Türkiye Ekonomisi’nde yer alan yukarı yönlü ivmelenmeye destek için piyasa derinliğinin sağlamak olduğunu belirtti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal‘ın bugün yaptığı açıklamada bazı vergilerin kaldırılabilir olacağının sinyalleri verildi. Ağbal, Türkiye ekonomisindeki piyasa derinliği için özenli bir çalışma yürüttüklerini belirtirken, bazı vergilerin tamamen kalkmasının da gündemde olduğunu aktardı. Finansal piyasalara yeni bir kaç enstrüman getirmek konusunda düzenleme gerçekleştirdiklerini belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, kaldırılabilecek vergiler hakkında herhangi bir bilgi vermedi.

“Bazı Vergiler Kalkabilir”

“Türk Bankacılık Sektöründe Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörün Finansmanı ile Mücadele Çalıştayı”na katılan Maliye Bakanı Ağbal, çalıştayda söz alarak konuştu. Türkiye ekonomisi için alınan tedbirlerin, milli gelirin yüzde 0,74’ü oranında bütçe açığına etki yarattığını belirten Maliye Bakanı Ağbal, kamu maliyesi kapsamında alınacak olan tedbirlerin arz tarafına da yansıyacağını aktardı. Türkiye’nin sahip olduğu mali disiplinin süreceğini aktaran Ağbal, alınmış olunan tedbirleri “geçici” olarak tanımladı. Ağbal, milli gelirin yüzde 0,74’ü kadar bütçe açığına etki yapan tedbirlerin önümüzdeki yıl içerisinde yüzde 0,38’e düşeceğini, 2019 yılında ise yüzde 0,30’a kadar düşeceğinin bilgisini verirken alınan tedbirlerin ve gerçekleştirilen teşviklerin etkisinin ortaya çıkmaya başladığını belirtti.

“Atılan Adımların Sonuçları Ortaya Çıkıyor”

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün katıldığı çalıştay sonrasında yaptığı açıklamada Kredi Garanti Fonu tarafından sağlanan destek ile birlikte 203 bin adet firmanın toplamda 146,4 Milyar Türk Lirası tutarında fayda sağladığını belirtti. Aynı zamanda Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından sağlanan kredilerde bankaların da basiretli bir davranış sergilediklerine inancı olduğunu belirten Ağbal, ‘genişlemeci kamu maliyesi‘nin artık sonuç vermeye başladığını belirtti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye ekonomisindeki yukarı yönlü ivmelenmenin oldukça faydalı bir şekilde göründüğünü belirtti.

Ağbal, yaptığı açıklamada finansal piyasalara yeni enstrümanların kazandırılması için gerekli düzenlemelerin yapıldığını belirtirken, bazı vergilerin piyasa derinliğini sağlamak amacıyla kaldırılabileceğini aktardı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, İstanbul Finans Merkezi ile alakalı hazırlanan kanun çalışmasının önümüzdeki hafta içerisinde Meclis’e sunulacağını aktardı.

Piyasa Derinliği Nedir? Hangi Vergiler Kalkacak?

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yaptığı açıklamada yer alan “piyasa derinliği” ifadesi, piyasalar içerisinde gerçekleştirilen işlem miktarını, işlem tutarını ifade etmektedir. Piyasaların sahip olduğu işlem hacminin artması, hem likiditeyi artırır, hem de fazlasıyla alım ve satım işleminin gerçekleştiği bir piyasa oluşmasına katkı sağlar. Bu da ekonominin canlı kalmasını ve yukarı yönlü ivmelenmesine ortam yaratır.

Ağbal’ın yaptığı açıklama kaldırılacak vergiler hakkında herhangi bir bilgi içermiyor. Bu da süreci yakından takip ederek kaldırılacak vergileri bu şekilde öğrenmeyi gerektiriyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.