Maaşın 10 Katı Kadar Emeklilere Faizsiz Kredi Desteği Gündemde!

Maaşın 10 Katı Kadar Emeklilere Faizsiz Kredi Desteği Gündemde!

Geçtiğimiz günlerde emekli vatandaşlar için SGK tarafından 3 maaş avans çalışması müjdesi gelmişti. Şimdi ise gündemde 10 maaşa kadar faizsiz kredi verilmesi. Emekli vatandaşların para sıkıntılarını, ihtiyaçlarının giderilmesi için hükümet çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yapılan çalışmalar doğrultusunda emekli vatandaşlar aldıkları maaşların tutarlarına göre belli miktarlarda kredi imkanlarından yararlanabilecekler. Alınan krediler ise emekli maaşlarından kesilip, […]

Geçtiğimiz günlerde emekli vatandaşlar için SGK tarafından 3 maaş avans çalışması müjdesi gelmişti. Şimdi ise gündemde 10 maaşa kadar faizsiz kredi verilmesi.

Emekli vatandaşların para sıkıntılarını, ihtiyaçlarının giderilmesi için hükümet çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yapılan çalışmalar doğrultusunda emekli vatandaşlar aldıkları maaşların tutarlarına göre belli miktarlarda kredi imkanlarından yararlanabilecekler. Alınan krediler ise emekli maaşlarından kesilip, taksit taksit ödenmiş olacak.

Kesin Değil, Çalışmalar Devam Ediyor

Ancak 10 maaşa kadar emeklilere kredi imkanı için çalışmalar devam etmekte. Projenin kesinliği netleştiği zaman kamuoyuna açıklama yapılıp, emekliler bilgilendirilecek.

Bazı bankalar kendi bankalarından emekli maaşı alan müşterilerine emekli aylıklarının 10 katına kadar kredi imkanı tanıyor. Ancak verilen bu kredilerde faizler uygulanıyor. Faiz uygulandığı içinde kişiler geri ödemelerde bir takım problemler yaşıyorlar. Ancak söz konusu çalışmalar uygulanmaya başlanırsa emeklilerin aldıkları kredilerden faiz alınmayacak.

Emekli maaşlarında herhangi bir başka kesintiler mevcut değilse SGK o kişilere 3 maaş tutarı kadar avans verecek. Sonrasında ise 36 ay taksitli ödeme planı düzenlenecek ve alınan maaşlardan bu ücretler kesilecek. Bu kapsamda da herhangi bir vade farkı yahut faiz kesintisi söz konusu olmayacak.

Üzerinde çalışmaların yürütüldüğü bir diğer konu ise emekli vatandaşların maaş aldıkları bankalardan verilen krediler. Bu kapsamda da bankalara teklif götürülecek. İlk olarak kamu bankaları ile görüşmeler sağlanacak. Sonrasında ise emekli maaşının 10 katı kadar faizsiz kredi verilip verilmeyeceği gündeme taşınacak. Emekli vatandaşlar talep ederlerse daha az tutarlarda kredi kullanabilecekler. Kredilerin geri ödemeleri ise maaşlardan her ay düzenli bir şekilde kesilecek. Kredi taksitlerinin ödemelerinin olduğu süre zarfında ise emekliler maaşlarını kredi aldıkları bankadan temin edecekler. Bunun sonucunda hesaplardan taksitler kesilecek, kişilerin ödeme yapmak için herhangi başka bir işlem yapmasına gerek kalmayacak.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here