Kurumlar Vergisi İndiriminde Müjdeli Haber! Yüzde 5’e Kadar Düşebilir!

Kurumlar Vergisi İndiriminde Müjdeli Haber! Yüzde 5'e Kadar Düşebilir!

Kurumlar Vergisinden müjdeli haber geldi. İndirim geliyor.

Özel sektör için önemli oranda engel teşkil eden yüzde 20 oranındaki Kurumlar Vergisi için müjdeli haber geldi. Yüzde 20 oranındaki bu vergi yüzde 5 oranına indirilecek.

Devlet, gelecek için güçlü bir şekilde büyüyebilmek adına vergilerde önemli değişikliklere gidiyor. Yüzde 20 oranındaki Kurumlar Vergisi işletme, iktisadi kuruluşlar ve sermaye şirketleri için önemli ölçütte engel teşkil ediyordu. Bu yüzde 20’lik oranı indirmek için yeni çalışmalara başlandı.

Yüzde 20 Oranı Yüzde 5’e Düşecek

KDV sisteminde de olduğu gibi Maliye Bakanlığı Kurumlar Vergisi’nde de 35 ülke uygulaması hakkında yeni çalışmalara başladı. Dünyadaki pek çok ülke 2020 yılına kadar KDV oranlarını indirmek için çalışmalar yaparken, Maliye Bakanlığı da bu kapsamda yeni çalışmalar yaparak omuzlardaki yükleri bir nebzede olsa hafifletmek için elinden geleni yapıyor. Resmi gazetelerde yayınlanan haberlere göre, Bakanlar Kurulu, Kurumlar Vergisi’ndeki yapacağı indirim dörtte iç kadar olacak. Böylelikle yüzde 20 oranında olan vergi sektörel kapsamda yüzde 5 oranına kadar indirilecek.

35 Ülkede Yapılan Çalışmalar Mercek Altına Alındı

Konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni Gelir Vergisi Kanunu’na ilişkin olarak yapılan üretimin teknolojik düzeyine bağlı olarak Kurumlar Vergisi’nde indirimlerin söz konusu olacağını, amaçladıkları şeyin bu olduğunu söyledi. İndirim için sektörel ve oranlar kapsamında detaylı bir çalışma yapacaklarını söyleyen Ağbal, 35 ülkede yapılan çalışmaları da göz önünde bulundurduklarını belirtti.

Amaç:  Halka Arz için Teşvik!

Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı yeni Gelir Vergisi Kanunu ile birlikte küçük işletmelerin sermaye piyasalarında ise halka arzını teşvik edecek bir takım kolaylıkların yapılacağı açıklandı.  Sermayede artırım söz konusu olurken, halka arz yapan küçük işletmeler ise indirimden faydalanacak.

Diğer ülkelerin Kurumlar Vergisi’ne bakıldığı zaman OECD ülkelerinde bu oran yüzde 25 olarak görülmekte.

Vergi reformu ile ilgili çalışmalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump yüzde 38,9 olan seviyeyi yüzde 15’e indirme kararı aldığını açıkladı. Ülkemizde ise 2006 yılında Kurumlar Vergisi yüzde 20’ye düşürülmüştü.

Diğer Ülkelerde Kurumlar Vergisi İndimi Yapıyor!

Pek çok ülke vergi yüklerini minimum seviyeye indirmek için çalışmalarda bulunuyor. Fransa’ya bakıldığı zaman yüzde 34,4 seviyesinde olan vergi önümüzde 3 sene içerisinde yüzde 28 seviyesine düşürülmesi amaçlanıyor. Benzer şekilde Belçika’da yüzde 34 olan seviyeyi yüzde 20’ye kadar indirmeyi düşünüyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.