Küçük Mutfak Dekorasyonu İçin Altın Fikirler

Küçük Mutfak Dekorasyonu İçin Altın Fikirler

Bir çok bayan, küçük mutfak kullanımından rahatsız olup, genellikle büyük mutfak tercih etmektedir. Her ne kadar devrin şartları, bütçe ile uyumlu bir ev gerektirse de zekice tasarlanmış dekorasyonlar ile küçük mutfağınızı daha rahat bir kullanım alanına sahip hale getirebilirsiniz.

Küçük mutfak dekorasyonu, özellikle bayanlar açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ev ahalisi bakımından mutfakta geçirilen vakit ortalamaya vurulduğunda, en yüksek vakit geçirme oranının bayanlarda olduğu oldukça bariz bir şekilde göze çarpmaktadır. Hem yemek yapmak, hem bulaşık yıkamak, hem sofra hazırlamak için mutfak içerisinde vakit geçiren bayanlar, alanın darlaşması ile birlikte mutfak kullanımında önemli sorun yaşayabilmektedirler.

Özellikle son 10 yıl içerisinde üretimi artan küçük ev, yani küçük metrekareli apartman dairelerinde mutfağa oldukça az alan düştüğü için, mutfakta geçirilen vakit de eziyet verici bir hal almaya başladı. Bunun için, bir kaç sıkıştırma ve rahatlatma taktiği ile mutfağınıza zekice bir dekorasyon uygulaması yaparak daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon

  • Renk Seçimi

Mutfağınızın dekorasyonuna başlarken, ilk karar vermeniz gereken şey renk seçimidir. Hem alanın ferah, hem de aydınlık olması için genellikle beyaz ve açık, parlak tonlar kullanılması daha sağlıklı olmaktadır. Koyu renk tercih edilmesi halinde mutfağınız daha dar gözükmekle birlikte, karanlık olacağı için geçirdiğiniz vakit can sıkıcı hal alacaktır.

  • Perde Tercihi

Küçük metrekareli dairelerde yer alan küçük mutfakların dekorasyon aşamasında stor perde kullanmak, her ne kadar minik bir tavsiye de olsa küçük alanlı mutfakların dekorasyonunda önemli bir yere sahip olacaktır. Yapacağınız dekorasyonda büyük bir tadilat yapacaksanız ve apartmanınızın dıştan görünümü bakımından herhangi bir sorun teşkil etmeyecek ise, pencerenizi tabana kadar uzatmak da akıllıca bir dekorasyon çözümü olacaktır.

  • Mutfak Dolabı

Mutfak dolapları, küçük çaplı mutfaklarda büyük önem arz etmektedirler. Genellikle tavandan 50-60 santim aşağıda bitirilen mutfak dolapları, küçük çaplı mutfaklarda tavana kadar uzatılabilmesi uygun olmaktadır. Aynı zamanda dolap içerisinde kutu, akıllı raf ya da raf bölücü sistemleri kullanarak mutfak dolaplarınızı daha kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

  • Tezgah Şekli ve Kullanımı

Küçük metrekareye sahip olan mutfaklarda, genellikle L formatında olan mutfak tiplerini kullanmak, kullanım alanını artırmak adına önemli bir çözüm olacaktır. Mutfak tezgahı üzerinde kullanılan mutfak robotları, tost makinesi, fırın gibi eşyalarınız için mutfak dolaplarınızda yer ayarlamanız da; yemek yapım aşamasında ve bulaşık yıkama aşamasında size oldukça büyük bir alan tasarrufu sağlayacağı için önemli bir yere sahiptir. Eğer tezgah üzerinde bulunmasını istediğiniz eşyalar var ise, bunlar için tezgah ile mutfak dolabınız arasına raflar yaparak, bu eşyalarınızı bu alanlarda kullanabilirsiniz.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.