Emlak Konutta Gayrimenkul Sertifikası Dönemi Başlıyor!

Konutta Gayrimenkul Sertifikası Dönemi Başlıyor!

İlk Gayrimenkul Sertifikası Uygulaması Başakşehir Park Mavera 3 Projesi'nde

Geçen yıl resmi gazetede ilan edilerek yürürlülüğe giren Gayrimenkul Sertifikası uygulaması, bu sene Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)’nin önderliğinde gerçekleşiyor.

İlk Gayrimenkul Sertifikası Uygulaması Başakşehir Park Mavera 3 Projesi’nde

2016 yılı içinde plan ve projeleri yapılan ve yine geçen yıl Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlülüğe giren Gayrimenkul Sertifikası Uygulaması’nın ilk uygulaması Makro İnşaat’ın yaptığı Başakşehir Park Mavera 3 Projesinde yapılacak. Bu Proje TOKİ’nin önderliğinde gerçekleştirilecek.

Gayrimenkul Sertifikası Projesi’nin Detayları 8 Mart’ta!

Gayrimenkul Sertifikası Projesi ile ilgili ayrıntılar merak konusu olmaya başladı. 8 Mart 2017 Çarşamba günü basın toplantısı düzenlenecek. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan ve Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan tarafından düzenlenecek olan 8 Mart saat 11.00’da basın toplantısına Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş ile birlikte Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ve Vakıf Yatırım Genel Müdürü Kemal Şahin’de katılım sağlayacak.

Sertifika projesi ile ilgili tüm ayrıntılı bilgiler düzenlenecek basın toplantısında son karara varılıp, kamuoyu ile paylaşımı sağlanacak.

Sektör Canlanacak!

Gayrimenkul Sertifikası projesi kapsamında AA muhabirine açıklamalarda bulunan TOKİ Başkanı Ergün Turan projenin piyasaya canlılık getireceğini ve hareket gelmesini beklediklerini ifade etti. Ayrıca bahse konu uygulamanın küçük yatırımların kapılarını açacağını söyleyen Ergün Turan piyasaya yeni bir mali belgenin katılacağını söyledi.

Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

Gayrimenkul Sertifikası 2016 Eylem Plan’ında bulunan bireylerin devlet tarafınca teminatı sağlanıp işlemlerin yapıldığı konutların çalışmalarında metrekare cinsinden hisse alabilmesidir.

Gayrimenkul Sertifikası olan bireylerin olması gerektiği kadar sertifika var ise proje çalışmaları bittiğinde alınan hisse payına göre daire sahibi olmaları mümkündür. Sahip oldukları haklarını bu yöntem ile kullanmak istemeyen kişiler yahut hisse payları yeterli seviyede olmayan kişiler izahname ile duyurusu yapılan oranda faiz alabilmeleri de mümkündür. Bunlara ek olarak talep görmeyen konutların bankalarda tarafından satışlarının gerçekleşmesi durumunda ise elde edilen gelir miktarının paylarına bölümlerinin sağlanması sonucu çıkan miktarını alabilirler.

Sertifika sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Hazine, TOKİ, SPK, KONUTDER ve GYODER ile ortaklaşa yapılacak. Söz konusu konu kapsamındaki mevzuat çalışmasına ise son şeklini verecek olan kurul ise Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)‘dır.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

7 − 1 =

5,259BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et
1,536TakipçilerTakip Et