Konut Sektörüne Can Suyu Olacak Ekonomi Paketinde Son Düzlük!

Gayrimenkul sektöründe heyecanla beklenen ekonomi paketinde son düzlüğe girildi. Mayıs ayının ilk günlerinde açıklanacak olan söz konusu paketten inşaatçılar, Katma Değerler Vergisi alacağı olanlar, faizlerin gelir vergisinden düşürülmesi ve Eximbank tarafından destek beklentisine yer veriliyor.

Yukarı yönlü seyir izleyen faiz oranlarından dolayı son zamanlarda kan kaybı yaşayan konut satışlarına deşarj etkisi yaşatacak bir düzenlemeye imza atılıyor. Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüşme gerçekleştiren inşaat sektörünü öncü isimleri, Ağbal’dan ağırlıklı olarak dükkan, ofis ve apartlarda uygulanmakta olan Katma Değerler Vergisi’nin (KDV) yüzde 18’den 8’e düşürülmesi, konut kredisi faiz oranlarının gelir vergisi matrahından düşürülmesi, Eximbank tarafından sağlanacak olan kredi desteği talebinde bulundular.

Ekonomi Paketi Sektör İçin Büyük Fırsat

Konu ile alakalı olarak bazı basın mensupları tarafından yapılan haberlere göre, önümüzdeki ayın ilk haftası itibari ile açıklanacağı öngörülen ekonomi paketinin, gayrimenkul sektörü için büyük bir fırsat olacağı düşünülüyor. 1-2 aydır sağlanan desteklerin yeterli gelmediğini ifade eden sektörün öncü isimleri, söz konusu desteğin minimum 2018’in sonuna kadar devam etmesi gerektiğini, ancak bu şekilde sektörün rahat bir nefes alacağını dile getiriyor.

İlgili:  Veraset İlamı Dilekçesi Nereden Alınır? Nereye Verilir?

Yapılan Düzenlemeler Sektöre İvme Kazandıracak

Sektörün öncü isimleri konuya ilişkin yapmış oldukları açıklamalarında, askıya alınan devreden KDV alacaklarının yeniden gündeme getirilmesi gerektiği ifade ederek, KDV alacaklarının sektörler adına maksimum rakamın 47 milyar lira ile sektörü aşmış olduğunu dile getirdi. Bu yükün inşaat sektörü üzerinden alınıp dağıtılması gerektiği de açıklamalarda yer aldı.

Öte yandan açıklamalarında 2017’de damga vergisi, tapu harcı ve KDV’de gerçekleştirilen indirimlerin konut satışlarında büyük oranda etkili olduğunu ifade eden sektör temsilcileri, gerçekleştirilen düzenlemelerin konu satın alım gücü az olan tüketiciyi teşvik edebileceğini, sektöre ivme kazandıracağını belirtti.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.