Konut Satışlarının Normalleşmesi Yeni Rekorun Habercisi Olabilir!

2017 yılının ilk 8 ayı içerisinde satışı gerçekleştirilen konut sayısında, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 7,68'lik bir artış gerçekleşti. Bu artış, normalleşmeyi göstermekle birlikte yeni bir rekor kırılabileceğinin de sinyallerini verdi.

2017 yılının ilk 8 ayı içerisinde satışı gerçekleştirilen konut sayısında, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 7,68’lik bir artış gerçekleşti. Bu artış, normalleşmeyi göstermekle birlikte yeni bir rekor kırılabileceğinin de sinyallerini verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ay yayınlanan aylık konut satış istatistikleri Ağustos ayı için de düzenlenerek yayına alındı. Ocak ve Ağustos ayları arasındaki yılın ilk 8 aylık sürecinde tam 890 bin 430 adet konut satışı gerçekleştirilirken, bu rakam 2016 yılının aynı dönemine oranla yüzde 7,68’lik bir artışın yaşandığını gösteriyor.

Duman: Normalleşme Süreci Devam Ediyor

TÜİK verilerine göre Ağustos ayında satışı gerçekleşen konut sayısının 2016 yılının aynı dönemine oranla yüzde 4,75 artış sağladığını belirten Gayrimenkul Değerleme Uzmanı ve Gayrimenkul Danışmanı Mert Duman, Ağustos ayı içerisinde 120 bin 198 adet konut satışı gerçekleştiğini belirtti.

Ağustos ayı verilerini yorumlarken, önceki yılların verilerine göz atılması gerektiğini belirten Duman, 2013-2015 dönemi içerisindeki Ağustos ayı artışının minimum yüzde 10 düzeyinde olduğunu, bu yıl Ağustos ayı içerisinde gerçekleşen yüzde 4,75’lik artışın da ‘Normalleşme süreci’ olarak yorumlanması gerektiğini aktardı.

Genel verilere göz atıldığında ve sektör temsilcilerinin görüşleri değerlendirildiğinde 2017 yılının sonuna kadar kalan 3.5 aylık süreç zarfında konut sektörünün iyi bir dönem geçireceğinin ön görüldüğünü aktaran Duman, 2016 Ağustos’una göre yaşanan artıştan ziyade 2013-2015 verilerine göre kıyaslama yapılmasının en doğru yöntem olduğunu belirtti.

Aylık Satış Ortalaması 150.000’e Çıkabilir

Yılın ilk 8 aylık dönemi içerisinde yabancılara gerçekleştirilen konut satışları, 2016 yılının aynı dönemine oranla 8,97’lik bir artış yaşarken, sadece Ağustos ayı bazında bir kriterlendirme yapıldığında artış yüzde 11,38 olarak kayıtlara geçti. Ağustos ayında yabancılara satılan konut sayısı 1.684 adet olarak kayıtlara geçerken, ilk 8 aylık dönem içerisinde yabancılara satılan toplam konut sayısı 13.005 olarak gerçekleşti.

Konu ile alakalı yorum yapan bir diğer kişi ise İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım. Durbakayım, 2017 yılının ilk 8 aylık sürecinde ve Ağustos ayında yaşanan artışın ana etkisinin harç indirimi ve vergi muafiyeti gibi hükümet tarafından uygulanan ayrıcalıklar olduğunu aktardı. Konut alımında vergilerin yüzde 18’den 8’e, harç ve damga vergilerinin yüzde 2’den 1.5’a indirildiğindi hatırlatan Durbakayım, 1 Ekim itibariyle sona erecek olan bu destekler sonrasında yıl sonuna kadar aylık satış ortalamasının 150.000’e kadar çıkmasını ön gördüğünü ifade etti.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ise, TÜİK tarafından açıklanan konut sektörü verilerinin sektör için olumlu bir tablo oluşturduğunu ifade ederken, yabancıya konut satışı konusunun bir iyileştirme olarak ele alınması gerektiğini belirtti. Kabadayı iç piyasada yer alan konut alıcısının hem ekonomiye, hem siyasi konjoktüre, hem de gayrimenkul sektörüne olan güvenin satışlara olumlu bir etki bıraktığını ifade etti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

14 − 11 =