EmlakKonut Satış İstatistikleri Açıklandı

Konut Satış İstatistikleri Açıklandı

Mart ayı konut satışı verileri açıklandı. Konut satış istatistikleri Mart ayında gerçekleşen satışın bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 oranında arttığını gösterdi.

Mart ayı  konut satış istatistikleri açıklandı.  Konut satış istatistikleri Mart ayında gerçekleşen satışın bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 oranında arttığını gösterdi.

TÜİK Konut Satış İstatistikleri İçin Açıklama Yaptı

TÜİK mart ayı konut satış istatistikleri açıklamasını yaptı. Buna göre Martta satışı gerçekleşen konut sayısı 128 bin 923 adet oldu.

Konut satış istatistikleri İstanbul’da hayata geçen satış adetinin 22 bin 443 olduğunu gösterdi. Ankara’daki sayı 15 bin olarak kayda geçerken, İzmir’deki satış ise 8 bin 59 seviyesinde gerçekleşti. Satışların en düşük seviyelerde olduğu illerin başında Hakkari geldi. Söz konusu ildeki satış sadece 8 konut oldu. Ardahan’da satış miktarının düşük olduğu iller arasında yer aldı. Kentteki konut satışı Mart ayında 12 olarak gerçekleşti. Bayburt’taki satış ise 39 konutta kaldı.

Konut satış istatistikleri 56 Binden Fazla Konut İlk Defa Satıldı Dedi

Konut satış istatistikleri mart ayında ilk kez satılan konutun, 2016’nın aynı ayına göre yüzde7,6’lık artış yaşadığını bildirdi. İlk defa satılan konut sayısı 56 bin 376 olarak açıklandı. Bu alanın toplam satışlar içinde aldığı pay yüzde 43,7 oranında oldu.

İlk defa satılan konut sayısı İstanbul’da en yüksek seviyede hayata geçti. Kent genelinde ilk kez satılan konut sayısı 9 bin 972 ile yüzde 17,7’lik pay aldı. Ankara’da ilk kez satılan konut sayısı 5 bin 355, İzmir’de ise 3 bin 117 olarak tespit edildi.

İkinci el satışı yapılan konutlardaki verileri de içeren Konut satış istatistikleri, sayının 72 bin 547 olduğunu gösterdi. İkinci el konuttaki artış, 2016’nın aynı ayına göre yüzde 11,9 seviyesinde oldu. İkinci el konut satışında birinci il İstanbul, ikinci il Ankara ve üçüncü il İzmir olarak belirlendi. İstanbul’da ikinci defa el değiştiren konut sayısı 12 bini aştı. Ankara’daki satış miktarı ise 9 bin 649 olarak belirlendi. İzmir’se 4 bin 942 satışla üçüncü sıraya oturdu.

 

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Çiğdem Yeniayhttps://gayrimenkuleks.com
Çiğdem Yeniay - Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

9 − 9 =

5,231BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
248TakipçilerTakip Et
1,498TakipçilerTakip Et