GündemKonut Kredisinde Yeni Uygulama Ne Zaman Açıklanacak?

Konut Kredisinde Yeni Uygulama Ne Zaman Açıklanacak?

Konut Kredisinde Yeni Uygulama Ne Zaman Açıklanacak?

Tüketiciler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz haftalarda ‘tarihteki en düşük konut kredisi faiz oranı olacak’ şeklinde nitelendirdiği konut kredisi modelinin detaylarına odaklandı. Peki yeni konut kredisi modeli ne  vakit açıklanacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 8 Kasım’da İş Dünyası ile buluşmasında yapmış olduğu açıklamada 20 yıla kadar vadelerde bugüne dek görülen en düşük faiz oranı ile sunulacak yeni bir konut kredisi modeli üstünde çalışıldığını Kasım ayı içerinde duyurulacağını açıklamıştı.

Konut talebi olan tüketiciler merakla yeni açıklanacak konut kredisi modelininin duyurulmasını bekliyor. Hususi bankalar konut kredisi faiz oranlarında hızla indirimler yaparken kamu bankalarının faizlerinde değişikliğe girmemesi de yeni sisteme olan merakı arttırdı.

Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar Olacak?

Tarihin en düşük faiz oranları sözleri ile müjdelenen konut paketinde faizlerin ne kadar olacağı merak ediliyor. Şu ana dek konut kredisinde görülen en düşük düzey 2013 senesinde gerçekleşmişti. Söz mevzusu dönemde senelik %8 maliyet oranı ile kullandırılan konut kredisinin 10 yıl vade için aylık maliyet oranı %0,67’ ye karşılık geliyordu.  Yeni açıklanacak sistemde konut kredisi faizlerinin %0.50 seviyelerinde olması tahmin ediliyor.

Kimler İndirimli Konut Kredisinden Yararlanabilecek?

Edinilen bilgilere bakılırsa düşük faizli konut kredisi her insana kullandırılmayacak. Kredi için düşük gelir grubunda yer alma şartı aranacak. Her yıl 100.000 kişinin faydalandırılması beklenen program da TOKİ ile Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank öncülüğünde başlaması tahmin ediliyor.

Konut Kredisi Paketi Ne Zaman Açıklanacak?

Berat Albayrak’ın açıklamalarına göre konut kredisi paketini Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak. Açıklamanın programın tüm bilgileri ile gelecek hafta içinde gerçekleşmesi umut ediliyor.

Konut Kredisi Hesaplama

Yeni pakette uygulanması tahmin edilen %0.50 faiz oranı üstünden 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri 20 yıl vade için 716 TL oluyor. Toplam geri ödeme ise ortalama 172.000 TL’ ye karşılık geliyor.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

5 × one =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
262TakipçilerTakip Et
1,457TakipçilerTakip Et