Konut Kredisi Masraflar Ne Oldu?

Konut Kredisi Masraflar Ne Oldu?

Konut Kredisi Masraflar Ne Oldu?

Kamu bankalarının  kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını %1’in altına çekmesi sonrasında konut kredisinde talep patlaması yaşanıyor. Kampanyalı faiz oranları %0.99 olan kamu bankaları konut kredisine ne kadar ek harcama uyguluyor?

Ziraat Bankası öncülüğünde HalkBank ve VakıfBank kampanyalı ürünleri için konut kredisi faiz oranlarını 500.000 TL’ ye kadar 0.99 olarak uyguluyor. Uygulamanın başladığı 5 Ağustos’tan itibaren uzun aylardır faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle ertelenen konut kredisi talebinde patlama yaşanıyor.

İndirimlerin arkasından bir haftada 35.000 şahıs konut almak için bankalara kredi talebinde bulunmuş oldu. 35.000 kişiden 14.000’i ise çoğunlukla bankalarla anlaşmalı markalı konut projelerini talep etti. Talep edilen toplam kredi miktarı ise 5.9 milyar lirayı buldu.

Ertelenen konut talebi canlanmış kredi faiz oranları düşmüşken tüketicinin en fazlaca merak etmiş olduğu sorulardan biri de bankaların konut kredisi harcamaları oldu. KrediPazari.com Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank’ın konut kredisine ek olarak hangi sigortaları ve ne kadar dosya harcaması uyguladığını araştırdı.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun (BDDK) kredi yasası ile bankaların konut kredisine uygulayabileceği harcamalar belirlidir. Resmi olarak bankalar kredi kullandırırken tahsis tutarı haricinde, haber alma tutarı, kredi işlem fişi tutarı, ödeme planı değişiklik yapma tutarı, değişken taksitli ödeme planı tutarı şeklinde herne ad altında olursa olsun başkaca bir ücret alamaz. Kredi tahsis tutarı, kullandırılan kredinin binde beşini geçemez.

Bireysel nitelikteki finansal tüketicilerden alınacak ücretler 3 Ekim 2014 tarihinde yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile belirlenmiştir. Yönetmelik ile belirlenen ana ücret kalemleri bir tek kredi tahsis tutarı, ekspertiz tutarı ve taşınmaz rehin tesis tutarı şeklindedir.

Bankalar bu masrafların haricinde müşterilerine kredi süresi süresince mecburi olarak sigorta uygulayabiliyor. Resmi olarak zorunluluğu olmayan bu sigortalar bankaların konut kredisi paketlerinin kullandırım şartı olarak sunulmuş olduğu için kredi kullanabilmek için mecburi olarak alınıyor.

Bankalar içinde değişkenlik göstermekle birlikte çoğu zaman mecburi tutulan sigortalar yaşam sigortası, konut sigortası ve DASK şeklinde. Bazı bankalar bu sigortaların birkaçının isteğe bağlı olarak kullanılması durumunda konut kredisi faizlerinde %0.02 puana kadar indirim uygulayabiliyor.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Masrafları

KrediPazari.com’un araştırmalarına %0.99 faiz oranlı kampanyalı konut kredisi için Ziraat Bankası’nın BDDK’nın belirlediği üç resmi kalem altında uyguladığı harcamalar ve sigortalar şu şekilde;

Ziraat Bankası konutun krediye mevzu kıymet tespiti için 573 ile 2068 TL içinde ekspertiz tutarı alıyor. İpotek tesis tutarı için ortalama 153 TL, kredi tahsis tutarı için de kredinin %0.50’si kadar komisyon uyguluyor. Ziraat Bankası’nın harcamalar dahil sigortalar hariç konut kredisi senelik maliyet oranı %12.8’e karşılık geliyor.

Ziraat Bankası mecburi uygulanan sigortalar kapsamında ise kişiye gore değişim göstermekle birlikte senelik 110 TL yaşam sigortası, averaj senelik 180 TL’ de konut sigortası bedeli talep ediyor. Ayrıca averaj 50 TL alım satım işlemlerinde mecburi olan DASK prim tutarı alıyor.

VakıfBank Konut Kredisi Masrafları 

VakıfBank tabela konut kredisi kapsamında %1.49, kampanyalı sarıpanjur konut kredisi kampanyası kapsamında ise %0.99, faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

VakıfBank konut kredisi ürünleri kapsamında kredinin %0.5’i kadar kredi tahsisi tutarı, averaj 350 TL taşınmaz rehin tutarı ve 1.000 ile 3.000 TL  arası ekspertiz tutarı alıyor. Bankanın söz mevzusu kalemler ve faiz oranlarının senelik maliyeti ise %12.9 oluyor.

VakıfBank krediye ek olarak uygulanan mecburi yaşam sigortası kapsamında averaj 310 TL talep ediyor. Banka gecikme dönemlerinde her ihbarname için 7.80 TL harcama uyguluyor.

HalkBank Konut Kredisi Masrafları

HalkBank Canım Evim Konut Kredisi için 15 yıl vadeye kadar %1.39 faiz oranı sunsa da kampanyalı Hesaplı Evim Konut Kredisi ürünü için faiz oranlarını %0.99’a düşürüyor.

HalkBank konutun krediye mevzu kıymet tespiti için averaj 800 TL ekspertiz tutarı talep ediyor. Banka ek olarak ipotek tesisi için 155 TL ve kredinin %0.5’i kadar da kredi tahsis tutarı alıyor.

HalkBank hesaplı evim konut kredisinin senelik maliyet oranı %12.8’e karşılık geliyor. Banka konut kredisi kullanımına ek olarak uyguladığı sigortalar kişinin ve konutun durumuna gore değişkenlik gösteriyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.