Konut Kredisi Kullanımındaki Düşüş Devam Ediyor!

Konut Kredisi Kullanımındaki Düşüş Devam Ediyor!

Konut Kredisi Kullanımındaki Düşüş Devam Ediyor

Son açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine nazaran konut satışları Haziran ayında da düşmeye devam etti. Konut kredisi kullanımında ise 2019’un en sert düşüşü yaşadı. Konut sektöründe son durum nedir?

Konut satışları Haziran ayında ülke genelinde İstanbul seçimlerinin oluşturduğu belirsizlik, bayram tatili ve yüksek konut kredisi faiz oranları sebebiyle yarı yarıya yakın düşüş gösterdi. Verilere nazaran Türkiye genelinde konut satışları 2019 Haziran ayında bundan önceki senenin aynı ayına nazaran %48,6 oranında azalarak 61.355 oldu. Söz mevzusu satış rakamı geçen senenin Haziran ayında 119.413 şeklinde gerçekleşmişti.

Kredili Konut Satışlarında Sert Düşüş 

Kredili konut satışlarında yaşanmış olan düşüş ise daha sert oldu. İpotekli konut satışları Haziran ayında %84.6 oranında geriledi. Söz mevzusu düşüş 2019’un en yüksek düşüşü oldu. 2018 yılının Haziran ayında 71.765 olan konut kredisi kullanımı bu senenin aynı döneminde 7.319’a düştü. Toplam konut satışları içinde kredili konut satışlarının oranı ise yalnız %11,9 oldu.

Kredili Konut Satışları Neden Düşüyor?

İpotekli konut satışı olarak anlatılan kredili konut satışlarının düşüşünde en mühim etken konut kredisi faiz oranları oluyor. 31 Mart mahalli seçimleri öncesi artan döviz kuruna bağlı olarak konut kredisi faiz oranları Haziran ayında %2.75’e kadar terfi etti. Ay içinde yeniden düşüş gösteren konut kredisi faiz oranları averajı %2.1 seviyesinde seyretti. Ayrıca ay içinde etkili olan İstanbul seçimleri ve bayram tatilinin de konut kredisi kullanımını negatif etkilediği tahmin ediliyor.

Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar?

Konut kredisi faiz oranları averajı güncel olarak %1.96’ ya kadar geriledi. Temmuz ayında en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı %1.49’a düştü. Haziran ayında %1.75 olan  Enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları %1.5’e geriledi.

Konut Kredisi Hesaplama 

KrediPazari.com’un araştırmalarına nazaran Haziran ayında en uygun konut kredisi faiz oranı üstünden 250.000 TL tutarlı konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin toplam geri ödemesi 552.000 TL oluyordu. Aynı oranda kredinin Temmuz ayında toplam geri ödemesi 538.000 TL’ ye denk geliyor. Son bir ayda aynı tutarda konut kredisinden 14.000 TL kar elde etmek mümkün.

Sektör Temmuz Ayından Umutlu 

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşün devam etmiş olduğu Temmuz ayında ipotekli konut satışlarının daha iyi olması planlanıyor.  Bankaların enflasyon endeksli konut kredisi ve düşüş sinyalleri veren enflasyonun Temmuz ayında konut talebini erteleyen vatandaşları harekete geçirmesi öngörülüyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.