Konut Kredisi için Bankaların İstediği Belgeler

Konut Kredisi için Bankaların İstediği Belgeler ve diğer tüm detayları! Konut kredisi için sigorta, başvuru süreci ve sonrası…

Hemen hemen hepimiz başımızı sokacak bir evimiz olsun isteriz. Kendimize ait bir yuva, kapısını açıp içeriye girdiğimizde sıcacık bir odamız olsun. Bunun için hayaller kurar birikimler yaparız. Zaman zaman hayalimize ulaşmaya az kalır ama ya birikimimiz yetişmez ya da elde ettiğimiz paralar başka bir ihtiyacımız için kullanılır. Bundan dolayı birçok kişi banka kredisi alarak ev sahibi olmayı daha mantıklı bulur. Zaten eğer birikim yapamıyorsanız en mantıklı olan da budur.

Ülkemizde girmesi ile birlikte birçok kişinin dikkatini çeken mortgage kredisi olarak gündeme gelen konut kredisi hemen hemen her bankanın müşterisine sunduğu kredi türünden bir tanesidir. Konut kredisi vadesi en uzun kredi türü olduğunu göz önünde bulundurursak- ki konut kredileri 120 aya varan vade seçenekleriyle sunulmaktadır- bir ev almak için para biriktirmek yerine kira öder gibi ev almak fikrini daha mantıklı hale getirmiştir.

Konut Kredisi için Bankaların İstediği Belgeler

  • Kredi başvurusu yapmak isteyen kişinin kimlik fotokopisi,
  • Gelir belgesi,
  • İkametgah belgesi,
  • Krediye konu olan konuta ait tapu beyannamesi,
  • Krediye konu olan konut bir apartman dairesi ise; kat mülkiyeti sözleşmesi kat mülkiyeti tapusu gereklidir.

Konut kredileri ile birçok aile ev sahibi olmuştur. Ancak yaygın bir görüşe göre konut kredisi almak demek çok fazla faize katlanmak demektir. Gayet tabi konut kredisi alırken çok uzun bir vadede geri ödeme yaptığınız için faizi de o oranda yükselecektir. Ancak konut kredisi alırken maddi imkanlarınız doğrultusunda vade süresini kısaltmak sizin elinizdedir.

Konut kredisi alırken kredi ile birlikte geri ödeme süresi içinde sigorta hizmetleri de sunulmaktadır. Konut kredisi kullanırken harcamalarınız ve aylık gelirinizin orantılı olmasına dikkat etmeniz kendi yararınıza olacaktır. Zaten bankaların sizden gelir belgesi isteme nedeni de budur. Genel olarak başvurduğunuz kredi miktarı değil bankanın sizin gelirinize uygun olarak verdiği krediyi alabilirsiniz. Böylelikle banka kendisini güvence altına almış olur. Ödeme gücünüzün üstünde kredi alıp ödeyememeniz durumunda kredi notunuz düşecek üstelik kara listeye girme ihtimaliniz de ortaya çıkacaktır. Bu sebeple kredi başvurusu yaparken aylık gelirinize uygun başvuru yapın.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here