Konut Kredisi Hesaplama Yöntemi

Konut Kredisi Hesaplama Yöntemi! Hesaplama Nasıl Yapılır? Kredi Başvurusu yaparken nelere dikkat etmeniz gerekir? Detaylar…

Ülkemizde en yaygın kullanılan kredi türlerinden biri konut kredisidir. Evini değiştirmek isteyen, eski evini satmadan yeni ev satın almak isteyen, ev alarak yatırım yapmak isteyen kişilerin büyük bir kısmı kredi kullanmayı tercih etmektedir. Ancak konut kredisi başvurusunda, hesaplamalarında dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır.

Konut Kredisi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Konut kredisi almak isteyen bir kişinin ilk olarak güncel kredi kampanyalarını ve güncel kredi faiz oranlarını araştırması daha sağlıklı olacaktır. Bazen kamu ve özel sektör çalışanlarına, bazen emeklilere, bazen ise evini değiştirmek isteyenlere özel kredi kampanyaları düzenlenmektedir.
  • Dikkat edilecek bir diğer önemli konu ise bankanın istediği şartlardır. Bazen kefilsiz konut kredisi verilirken, bazen ise kefil ve hatta ek teminatlar olmadan konut kredisi verilmemektedir. Bu nedenle de bankanın istediği şartların bilinmesi, hızlı konut kredisi almak için tüm belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir.
  • Bir diğer ve en önemlilerinden olan konu kredi notudur. Kredi notu düşük olan kişilere ya kredi verilmez ya da daha yüksek faizli kredi verilmektedir. Bu nedenle de kredi notunun her zaman yüksek olması tüm kredi türlerinde avantajdır.
  • Bir diğer ve sonuncu önemli konu ise gelirdir. Bir yerde çalışıyor olunması zorunlu değildir. Ancak gelirin olduğu, kredi ödemelerinde herhangi bir aksaklık yaşanmayacağının bankaya ispat edilmesi şarttır. Gelir belgesi olmayan bir kişiye bankalar kredi vermemektedirler. Emeklilerin emekli hesap cüzdanlarını, kira geliri olanların kira kontratlarını, gayrimenkulü olanların ise tapularını getirmeleri gerekmektedir.

Krediler Nasıl Hesaplanır?

12 ay vadeli yüzde 1 faiz oranı ile 100 TL kredi alındığı zaman aylık kredi taksit ödemesi 8,88 TL olarak hesaplanır. Kredi temin edildikten 1 ay sonra ise 100 TL’nin yüzde 1’lik kısmı faiz borcu olmaktadır. İlk kredi taksidinde ödenen 8,88 liranın 1 lirası faiz olarak ödenmektedir. Geriye kalan 7,88 lira ise borçtan düşmektedir. Sonuç olarak ilk ödeme yapıldığı zaman 100 liradan 7,88 lira çıkarılır ve geriye 92,12 liralık borç kalmaktadır.

Kredinin ikinci taksinin ödemesi ise 91,12 lira üzerinden yapılmaktadır. Bu tutarın yüzde 1’i hesaplanır. Hesap 0,92 lira olur ve bu faiz borcudur. İkinci taksitte yapılan 8,88 liralık ödemenin 0,92 lirası faiz olarak ödenmektedir. Geriye kalan 7,96 lira ise borçtan düşmektedir. Bunun sonucunda da geriye kalan borç 84,16 lira olmaktadır.

Konut Kredisi Hesaplama Yöntemi

En yaygın ve hesaplaması en kolay konut kredisi hesaplama yöntemi eşit taksitli ödeme türüdür. Kredinin tutarı, uygulanacak olan faiz oranı ile vadenin uzunluğu bilindiği için kredi taksit tutarının da ne kadar olacağı bilinmektedir.

Ülkemizde kredinin türüne göre ödemesi yapılacak faizden vergiler tahsil edilmektedir. Bu kapsamda da yapılan hesaplamalara vergilerin dahil edilmesi gerekir. Örneğin; taşıt kredileri ile ihtiyaç kredilerinde faiz için yüzde 5 oranında banka sigorta muamale vergisi (BSMV), yüzde 15 oranında kredi kaynak destekleme fonu (KKDF) ücreti alınmaktadır. Ancak genel olarak konut kredilerinden vergi alınmamaktadır.

Türkiye şartlarında ve kampanya türüne göre eşit taksitli ödeme planı her zaman ihtiyaçları karşılayamabiliyor. Bazen kişiler aylıklarını 3 ayda bir, bazen ise dönemsel olarak alabiliyorlar. Böyle durumlarda da ödeme planları gelire göre hazırlanıp, hesaplamaları da yine buna göre yapılmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here